HATAY'DA DEFNE VE DEFNE SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI

 Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, Hatay'da defne ormanları sayısının artırılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
HATAY'DA DEFNE VE DEFNE SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI
Coşkun, Antakya Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından, Antakya Oteli'nde düzenlenen Defne ve Defne Sektörü Hatay İl Çalıştay toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda doğaya özgü bitkilerden faydalanmaya başlanıldığını belirtti.
     Doğadaki biyo çeşitlilikten vazgeçmenin mümkün olmadığını ifade eden Coşkun Şöyle devam etti:
     ''Bitkiler ve hayvanlar, ilaç ve gıda için gerekli kaynakları sunmakla kalmaz biyo çeşitlilik ve ekonomik değerlendirmenin ötesinde yararlar sağlar. İnsanlığın devamı dünyanın her yerinde bitki ve hayvanlar bu bunların yuvaları olan eko sistem, insan faaliyetleri nedeniyle tahrip oluyor.
     Ormanlık alanlar eko sistemin varlığının devamı için yaklaşık yarına ana kucaklığı yapıyor. Bundan dolayı orman ve ormancılığı benimsiyoruz.
 
 
     Hatay'da 100 bin hektar bozuk orman alanıyla karşı karşıyayız. Bu alanlarda defne, kekik, keçi boynuzu gibi bitkilerin üretim alanlarının geliştirilmesi gerekiyor. Bu anlamda da defne ormanları sayısının artırılması için çalışmalar yapıyoruz.''
     Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi de, Hatay genelinde defne ve ürünleri sektöründe 7 bin 500 kişinin istihdam edildiğini ve yaklaşık 20 milyon TL ekonomik gelir elde edildiğini kaydetti.
     Harbi, çalıştay sonunda ortaya çıkacak, sonuç bildirgesini Sektörel Eylem Planına dönüştürmesi ve uygulanmaya geçilmesi sonucu sektörün ayağa kalkacağını vurguladı.
     Toplantıya, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali ve defne üreticileri katıldı.