HATAY'DA ''KADIN ELİYLE MOZAİK'' PROJESİ -VALİ LEKESİZ:

HATAY'DA ''KADIN ELİYLE MOZAİK'' PROJESİ -VALİ LEKESİZ: ''DEVLER LİGİNDE OYNUYORUZ, YAPILACAK DAHA ÇOK İŞİMİZ VAR''
HATAY'DA ''KADIN ELİYLE MOZAİK'' PROJESİ -VALİ LEKESİZ:
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kadın istihdamını artırmaya yönelik projeleri desteklediklerini belirtti.
     Lekesiz, Esnaf Eğitim ve Sanat Evi'nde düzenlenen ''Kadın Eliyle Mozaik Projesi''nin açılışında yaptığı konuşmada, kadın istihdamının arttırılması amacıyla yapılan bu projeyi önemsediğini söyledi.
     Proje ile 80 kadına eğitim verilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Artık, kadın erkek demeden hep birlikte çalışmalıyız. Çünkü artık insan gücü çok önemli. Türkiye şu an dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip. Ama bunu daha da iyi duruma getirmeliyiz. Devler liginde oynuyoruz, yapılacak daha çok işimiz var.''
     Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, hazırladıkları ''Kadın Eliyle Mozaik'' projesine 335 bin Avro hibe aldıklarını söyledi.
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği (HESOB) ile Halk Eğitim Merkezi'nin ortaklığıyla yürütecekleri proje ile 12 ay boyunca 80 kadına kurs verileceğini ifade eden Teksöz, ''Proje sonunda eğitim alan kadınlarımızın istihdama katılması için onlara iş bulacağız. Ayrıca bir köy seçerek orayı ''Mozaik Köy' haline getireceğiz. Böylece, turizme katkı sağlayacağız'' diye konuştu.
     Bu kapsamda İspanya'da fuara katılacaklarının altını çizen Teksöz, kentin kültürüne sahip çıkmayı ve tanıtımını yapmayı hedeflediklerini söyledi.
     ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de kadın istihdamının desteklenmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Hazırladığımız iki proje AB'den onay aldı. 'KOBİ Destek ve Mutfak Sanatları' ile ilgili 18-45 yaş arasındaki kadınlara eğitim vereceğiz'' diye konuştu.
     HESOB Başkanı Kadir Teksöz ise AB'den aldıkları 210 bin Avro hibe ile 5 ilçede bilgisayar kursları açacaklarını kaydetti.
     Kurslara engellinin de katılacağını ifade eden Teksöz, kentin gelişimi, istihdamın arttırılması için projelerin önemli olduğunu söyledi.