HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI'' -VALİ LEKESİZ

HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI'' -VALİ LEKESİZ: ''FIRTINA GELMEDEN ÖNCE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIP HAZIRLIKLI OLMALIYIZ''
HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI'' -VALİ LEKESİZ
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, deprem kuşağı üzerinde yer alan kentte, gerekli tedbirlerin alınarak hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.
     Lekesiz, Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen ''Deprem Tehlikesine Hazırlık, Hasar Görebilirlik ve Zarar Azaltma Master Planları Hazırlanması'' (SERAMAR) çalıştayının açılışında yaptığı konuşmada, Hatay'da geçmişte çok büyük depremlerin meydana geldiğinin bilindiğini söyledi.
     Depremde can ve mal kaybının en aza indirilmesi için el birliğiyle çalışılması gerektiğini ifade eden Lekesiz, SERAMAR projesinin, olası bir depremde kentte meydana gelebilecek zararları ortaya koyması bakımından önemli olduğunu anlattı.
     Marmara Depremi'nde çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini ve büyük maddi hasar meydana geldiğini hatırlatan Lekesiz, ''Bu felaketin ardından bazı düzenlemeler yapıldı. Artık 2012 yılından sonra inşaatlarda ustalık belgesi olmayanlar çalıştırılmayacak. Fırtına gelmeden önce gerekli tedbirleri alıp hazırlıklı olmalıyız. Bu konuda herkese büyük görev düşüyor. Gerekli tedbirleri alıp çalışma yaparak olası bir felakette can ve mal kaybını en az seviyeye indirebiliriz'' diye konuştu.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kentte çok sayıda deprem meydana geldiğine dikkati çekerek, olası felaketlerin kabusa dönüşmemesi için gerekli çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu söyledi.
     Belediye olarak 2006 yılından bu yana olası bir depremde can ve mal kaybını asgari düzeye çekebilmek için çaba gösterdiklerini vurgulayan Savaş, bu konuda deprem inceleme birimi kurulduğunu, riskli bölgelerin belirlendiğini ve coğrafi bilgi sisteminin oluşturulduğunu belirtti.
     Savaş, risk altındaki binaların yıkılıp yeniden yapılması ya da güçlendirilmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi.
     İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu ise proje kapsamında Almanya Bauhaus Üniversitesi Deprem Hasarlarını Araştırma Merkezi (EDAC), Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile 2005 yılından bu yana kentte çalışma yapıldığını, 7 ve üzerindeki şiddetli depremler dikkate alınarak senaryolar üretildiğini kaydetti.
     Kentte son 2 bin yıldır çok sayıda büyük tahribatlı depremlerin meydana geldiğini ifade eden Mazmanoğlu, Antakya'nın tarihte dünyanın en büyük üçüncü şehri iken meydana gelen depremler nedeniyle medeniyetlerin silindiğini belirtti.
     Yakın tarihte dünyada meydana gelen ve kayıtlara geçen 40 büyük depremden 3'ünün Antakya'da olduğunun altını çizen Mazmanoğlu, kentin depremsellik açısından hassas bir noktada bulunduğunu söyledi.
     Depremlerin yaratabileceği yıkımı, nitelik ve nicelik olarak ortaya koymanın en iyi yönteminin deprem hasar senaryosu olduğunu ifade eden Mazmanoğlu, bu anlamda SERAMAR projesinin çok anlamlı olduğunu kaydetti.
     Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan da projenin genel değerlendirilmesini yaptı, Prof. Dr. Nafi Toksöz de ''Yeni Küresel KYBS Ölçümleri Plaka Hareketleri ve Hatay'ın Depremselliği'' konusunda katılımcılara bilgi verdi.
     2 Ekim Cumartesi gününe kadar devam edecek toplantıda, Almanya'dan gelen bilim adamlarının da depremlerle ilgili sunumlar yapacağı bildirildi.