HATAY'DA ''TARIM BİLGİ SETİ PROJESİ''

DENİZBANK BÖLGE MÜDÜRÜ ESKİDUMAN: -''SET, TARIMSA ÜRETİCİLERİN GÜNDELİK HAYATLARINDA İHTİYAÇ DUYDUKLARI BİLGİYE HER AN ULAŞABİLECEĞİ BİR REHBER NİTELİĞİNDE''
HATAY'DA ''TARIM BİLGİ SETİ PROJESİ''
Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman, özellikle küçük üreticiyi hedef alarak hazırlanan ''Tarım Bilgi Seti''nin, tarımsal üreticilerin gündelik hayatlarında ihtiyaç duydukları bilgiye her an ulaşabileceği bir rehber niteliğini taşıdığını söyledi.
     Eskiduman, Hatay Tarım İl Müdürlüğü salonunda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Denizbank işbirliğiyle geçen yıl başlatılan ''Tarım Bilgi Seti Projesi''nin giderek büyüdüğünü ifade etti.
     2009 yılında ''Bin Köye Yüz Bin Kitap'' sloganıyla uygulanan projenin, bu yıl daha önce kitap gönderilmeyen bin 500 Köye 150 bin kitap olarak genişletildiğini ve sloganın ''2 bin 500 köye 250 bin kitap'' olarak düzenlendiğini belirten Eskiduman, şöyle devam etti:
     ''Projenin tarımsal üreticilerin sosyal ve ekonomik yaşamlarına katkı sağlamak ve güvenilir gıda üretimini desteklemek amacıyla hayata geçirildi. 100 kitaptan oluşan ve toplam 5 bin 200 sayfalık eğitim seti, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı uzmanları ve üniversite öğretim üyelerinden oluşan 170 kişilik uzman kadro tarafından hazırlandı. Özellikle küçük üreticiyi hedef alarak hazırlanan 'Tarım Bilgi Seti', tarımsal üreticilerin gündelik hayatlarında ihtiyaç duydukları bilgiye her an ulaşabileceği bir rehber niteliğini taşıyor. Kitap seti, organik tarım, tarımda sulama yöntemleri, damızlık süt sığırcılığı, kivi yetiştiriciliği, kanola tarımı, kapari tarımı, seracılık el kitabı gibi farklı birçok konuyu içeriyor.''
     Eskiduman, ''Tarım Bilgi Seti Projesi''nin, Türkiye genelinde tarımsal yayım faaliyetlerini etkinleştirmek ve bilginin doğrudan çiftçiye ulaşabilmesini sağlamak amacıyla köylerde görev yapan mühendis ve veteriner hekimlerin gözetiminde sürdürüleceğini kaydetti.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun ise söz konusu proje ile üreticilerin, gelişen tarımsal teknoloji ve bilgiyi takip edeceklerini belirtti.
     100 ayrı konuda tarımsal içerikli kitapların üreticilerin daha bilinçli üretim yapmalarına ve daha yüksek verim almalarına katkı sağlayacağına dikkati çeken Zabun, Hatay'da yeni kampanya ile birlikte bugüne kadar 2 bin 600 adet kitap dağıtılmış olacağını sözlerine ekledi.
     Toplantıya Denizbank Antakya Şube Müdürü Rüştü İlkbaşaran, ilçe tarım müdürleri ve muhtarlar katıldı.