Hatay'da Turizm Haftası etkinlikleri

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın, Türkiye'nin beşinci önemli turizm merkezi haline gelmesini hedeflediklerini belirtti.
Hatay'da Turizm Haftası etkinlikleri
  Lekesiz, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk, Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu ve dernek üyelerini makamında kabul etti.
     Dünya nüfusunun, gelir düzeyi ve ilgi alanı arttıkça buna bağlı olarak gezen insan sayısının da arttığını ifade eden Lekesiz, 2008 yılında dünyadaki turist sayısının 1 milyar, turizm gelirinin ise 1 trilyon dolara yaklaştığını kaydetti.
     Lekesiz, kentin denizi, ormanı, kültür mirası, tarihi ve mutfağı başta olmak üzere çok sayıda enleri bulunduğunu belirterek, bu potansiyelinden dolayı hem ülkenin hem de kentin turizmden çok daha fazla pay almak zorunda olduğunu ifade etti.
     Kentin turizmde sahip olduğu potansiyeli açığa çıkaracak ve bu anlamda yol haritası olacak Hatay Turizm Master Planı'nın hazırlandığını vurgulayan Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Perakende doğrularla, günlük yaklaşımlarla hareket etmek geride eser ve iz bırakmaz. Dünya bugüne gelene kadar kamu yönetimi alanında pek çok çalışmalar, deneyimler edindi. Bunların başında da meseleleri ortak akılla analiz ederek bir yol haritası yapılması geliyor. Dünya böyle çalışıyor. Onca güzelliğe, tarihi ve kültürel varlığa rağmen bu varlıklarımız henüz yerli ve yabancı turistlerle buluşturulamıyor. Hep beraber hazırladığımız Hatay Turizm Master Planı ile 2023 yılında Hatay'ın, Türkiye'nin beşinci önemli turizm merkezi haline gelmesini hedefliyoruz. Bu plan her şeyden önce, topyekun, entegre bir anlayışla turizm dönüşümünün ilk meşalesini yakacaktır.''
     Plan kapsamında Hatay'ın 2023 yılında yatak kapasitesinin dört katına çıkacağını, yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını 1 milyona, turizm gelirini ise 600 milyon dolara ulaştırmayı hedeflediklerini anlatan Lekesiz, bunun kentin işsizliğinde 5 puanlık ilave düşüş sağlayacağını dile getirdi.
     Lekesiz, ulaşılan hedeflerle kentin başta kültür, inanç ve sağlık turizmi olmak üzere, turizmde heyecan uyandıran destinasyonlardan birisi haline geleceğini kaydetti.