Hatay'ın Vakıflı köyünden Fransa ya tepki var

Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünden, Fransa'daki 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifine tepki geldi.
Hatay'ın Vakıflı köyünden Fransa ya tepki var
 Vakıflı köyü muhtarı Berç Kartun, Fransa'da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin gündeme alınmasıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa'nın kendi siyasi çıkarları için yaptığı yasa tasarısı çalışmalarını kınadıklarını söyledi.
     Kartun, siyasetçilerin bu tür işleri Türkiye, Ermenistan ve Avrupa'daki tarihçilere bırakması gerektiğini belirterek, kendilerinin yıllardır Türkiye'de barış, sevgi ve hoşgörü içerisinde yaşadıklarını ifade etti.
     Böylesi bir durumun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurgulayan Kartun, şöyle konuştu:
     ''Bugünlerde Fransa hükümeti, sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa tasarısını parlamentoda görüşecek. Bizler Fransa hükümetini ve siyasetini kınıyoruz. Fransa kendi siyasi çıkarları için yaptığı bu çalışmayı parlamentodan geçirmeye çalışıyor. Fransa'dan bunu beklemiyorduk. Eğer Fransa büyük bir devletse Türkiye, Ermenistan ve Avrupa'da da çok büyük tarihçiler var. Onlar ne gerekiyorsa yapsın, siyasetçiler de onlara yardımcı olsun. Tarihçiler de bu iddiaları ortaya çıkarsın, bizler de rahatlayalım. Bizler elimizden geldiği kadar gerek Türkiye'de, gerekse Ermenistan'da sivil toplum örgütleri olarak iki ülke toplumunu bir araya getirmeye çalışıyoruz. Eskileri tatlıya bağlayalım istiyoruz. İki ülke arasındaki kapılar açılsın.''
     Kartun, Fransa'nın kendisini büyük medeniyet devleti olarak gördüğüne işaret ederek, ''Ben derim ki; gelsin medeniyeti burada görsün. Bizler burada tüm dinlerden, mezheplerden insanlarla barış, sevgi ve kardeşlik içerisinde yaşıyoruz'' dedi.

     Kartun, Fransa'nın sözde Ermeni soykırım yasa tasarısını kabul etmesi halinde, Türkiye'nin vereceği tepkinin aynısını Vakıflı köyü sakinlerinin de uygulayacağını dile getirdi.
    
     -''Barış içinde yaşıyoruz''-
    
     Vakıflı köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar da, Hatay'da çok farklı kültürden, milletten ve dinden insanların beraber ve kardeşçe yaşadığının altını çizerek, Hatay'da hiçbir zaman birinin diğerine 'öteki' diye bakmadığını kaydetti.
     Kendilerinin her zaman komşuluk ve arkadaşlık paydasında ilişkiler kurduğunu bildiren Çapar, ''Bu konuda çok keyifliyiz. Barış içinde yaşıyoruz ve bunun gerçekten bütün dünyaya örnek bir yaşam teşkil ettiğini düşünüyoruz. Hatay da Hristiyan ile Müslüman'ın, Ermeni ile Türk'ün, Alevi ile Sünni'nin beraber yaşadığı, bütün dünyaya örnek olması gereken bir şehir'' diye konuştu.
     Vakıflı köyü sakinlerinden Musa Emlikyan ise Türkiye'de yaşamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, şimdiye kadar hiç kimseyle bir sorun yaşamadıklarını söyledi.
     Hatay'ın sahip olduğu medeniyeti köye gelen ziyaretçilere her zaman anlattığını ve bunun Avrupa'ya örnek olması gerektiğini dile getiren Emlikyan, ''Hatay'da herkes kardeştir. Aynı bayrağın altında yaşıyoruz. Ayrımcılık burada asla kabul edilmez. Herkes kendi inancına göre ibadetini yapar. Bayramlarda birbirimizi ziyaret ederiz. Bazı büyük devletler kendi çıkarları için küçük balığı yutmaya çalışır. Bugün Allah'a şükür devletimiz dünyaya meydan okuyan bir devlettir. Fransa'nın çıkarmaya çalıştığı yasa teklifini kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz'' dedi.
     Anais Kartun da geçmişte yaşananlara bakarak bir yere varılmayacağını vurgulayarak, bundan sonra geleceğe bakılması gerektiğini belirtti.