HAYIRSEVER İŞADAMI MEHMET SELİM KARA HAYATINI KAYBETTİ

Hatay önemli bir değerini kaybetti. Has Turizm’in kurucusu Mehmet Selim Kara tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Vefat haberi yakınlarını ve sevenlerini yasa boğdu.Yaklaşık 8 ay önce evde düşen ve Adana'da özel bir hastanede tedaviye alınan Has Turizm'in kurucularından Mehmet Selim Kara, bugün hayatını kaybetti. İş adamı Kara'nın ölüm haberini alan yakınları ve çalışanları yasa boğuldu. 
HAYIRSEVER İŞADAMI MEHMET SELİM KARA HAYATINI KAYBETTİ
70 yıl önce ağabeyi İsmail Kara ile girdikleri iş hayatında Türkiye'nin önde gelen firmalarından Has Turizm'i kuran Mehmet Selim Kara, yurt dışında da önemli başarılar elde etti. Kara, Has Turizm olarak Rusya'nın turizm alanında en önemli ödüllerinden Altın At Arabası ödülünü iki kez kazandı. Anadolu'nun en etkin 50 işadamından biri seçilen ve gençliğinde Kore Savaşı'na da katılan Kara, çevresinde Koreli olarak tanınıyordu.
MEHMET SELİM KARA KİMDİR?
İsmail Kara ve M. Selim Kara, Kamil İsmail ve Zehra Kara'nın 9 çocuğundan ikisidir. İsmail Kara 1927, M. Selim Kara ise 1929 yılında dünyaya geldi. 1940 ‘larda at arabasıyla taş taşımacılığı yapan kardeşler daha sonra taş ocağı işletmeciliği yapmaya başladılar. 1952 yılında kamyondan bozma bir otobüs ile Antakya - Ceyhan - Adana - Tarsus - Mersin hattıyla taşımacılık sektörüne ilk adımlarını attılar.
1960 yılında Koreli Turizm ile faaliyetlerini sürdüren kardeşler Antakya - Ankara ve Antakya -İstanbul hatlarını açtılar. Bunun yanında ticari faaliyetlerini motorlu araç alım-satımı ile sürdüren kardeşler, Goodyear ve US. Royal lastikleri ile Pancar Motor bayiliklerini aldılar...İki kardeşten İsmail Kara Sıdıka, M. Selim Kara da Mediha adında iki kardeş ile evlendiler. İsmail Kara‘nın 3 kız 1 erkek, M. Selim Kara’nın 3 kız 5 erkek çocuğu oldu. Bir yandan kurdukları ortaklığı geliştirmeye çalışırken diğer yandan da çocuklarının eğitimine son derece önem veren Kara kardeşler evlatlarını daha iyi bir eğitim için Adana ve İzmir’deki yatılı okullara gönderdiler.1980'li yıllarda eğitimlerini tamamlayan ikinci kuşak Kara'lar babalarıyla birlikte şirket yönetiminde yer almaya başladılar. Daha sonra Ortadoğu’dan Sovyetler Birliği’ne uzanan bir coğrafyada faaliyet göstermeye başlayan Has Turizm, tamamı aile fertlerinden oluşan bir yönetim kurulu tarafından idare edilmeye başlandı...İki kardeşten İsmail Kara 18 Kasım 1996'da hayata gözlerini yumduğunda aile iki kardeşin birlikteliğini ölümsüzleştirmek için bir okul yaptırılmasına karar verdi. Böylece bugün Samandağ ilçesinde İsmail - Mehmet Selim Kara adı altında faaliyetini sürdüren bir kız meslek lisesi eğitime kazandırılmış oldu...
İki kardeşin kurduğu ortaklık bugün de evlatları tarafından yaşatılmaktadır.