Herkesin Kalbi Çanakkale’de Attı

MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü'nde ve İskenderun- Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı'nda ''18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" vesilesiyle program düzenlendi.

Herkesin Kalbi Çanakkale’de Attı
Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'ndaki program Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fatih Can, Yrd. Doç. Dr.Sacit Uğuz, Okuma Gönülleri Topluluğu, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti."18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" programının açılış konuşmasını Okuma Gönülleri Topluluğu Başkanı Necat Yetim yaptı. Necat Yetim, ''Ebedi devlet olma şuuruna ermiş bulunan Mehmetçik, Çanakkale'de emsalsiz bir destan yazarak asımın neslinin çiğnenmeyeceğini göstermiştir" diye konuştu. Çanakkale Savaşı'nda Türk Askerinin vefakâr ve cefakâr özelliklerine de vurgu yapan Yetim konuşmasında şu sözlere yer verdi: " Bu yiğitler, metrekareye 6000 merminin düştüğü, havada onlarca merminin çarpıştığı, her bir karışının şehit kanıyla sulandığı, maddenin manaya mağlup olduğu Çanakkale topraklarında savaştı. Kimisi Ya Allah Bismillah! diyerek 275 kiloluk mermiyi kaldıran Koca Seyit oldu. Kimisi yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürüp, düşmana insanlık dersi veren Türk yiğidi oldu.
 
   
 Türk Milleti bir oldu birlik oldu Çanakkale'yi geçirmediler." Necat Yetim'in ardından söz alan Mkü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fatih Can yapmış olduğu konuşmasında Çanakkale Savaşı'nın tarihimiz açısından önemine değinerek Çanakkale Savaşı'nın sadece anma törenleriyle geçiştirilecek bir savaş olmadığını söyledi. Prof. Dr. Mehmet Fatih Can: " Elimizde sadece Anadolu kalmıştı; eğer Çanakkale'yi kaybetmiş olsaydık Anadolu'yu da kaybedecektik" sözleriyle ne denli mühim bir zafere imza atıldığını vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Sacit Uğuz da günün anlam ve önemini belirten konuşmasına Hüseyin Nihal Atsız'ın "Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından/Koşar adım gitmeli onların arkasından" mısralarıyla başladı. Yrd. Doç. Dr. Uğuz konuşmasının devamında, "98 yıl önce yüzbinlerce vatan evladı bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamanın bedelini ödemek üzere Çanakkale'de savaştı. Böylece tarihimizin en önemli zaferlerinden birini kazanıldı." sözleriyle Çanakkale Savaşı'nın tarih içerisindeki taşıdığı hayati değeri vurguladı. Uğuz, duygusal anlar yaşadığı konuşmasını, "Çanakkale ruhunu hafızalarımızda canlı tuttuğumuz müddetçe yapamayacağımız iş, kazanamayacağımız savaş ve üstesinden gelemeyeceğimiz problem olmayacaktır" sözleriyle noktaladı. "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" münasebetiyle düzenlenen programda çeşitli gösteriler sunuldu.Sahneye ilk olarak Öğr. Gör. Ali Temiz ve öğrencisi Ayşe KESER çıktı. Türkü ve şiirleriyle seyircilerin duygularına tercüman olan Ali Temiz ve Ayşe Keser gösterdikleri performansla ayakta alkışlandılar. Ardından mkü öğrencileri "Çanakkale'de Yeniden Doğduk" tiyatro gösterisi ve birbirinden güzel türkülerle seyircilere o büyük ve kutsal anları yaşatmaya çalıştılar.

Herkesin Kalbi Çanakkale’de Attı haberi 20 Mart 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  33105 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle