HUKUK AYAKLAR ALTINDA

CHP Hatay milletvekili Refik Eryılmaz  Çağdaş hukukçular Derneği üyesi Avukatların tutuklu bulunduğu kandıra F tipi kapalı cezaevini ziyaret etti.

HUKUK AYAKLAR ALTINDA

Eryılmaz yaptığı açıklamada hukukun ayaklar altına alındığını belirterek “Çağdaş Hukukçular Derneğine üye Avukatlara yapılan operasyon, ülkede hiç kimsenin güvencede olmadığını BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR. Yasalar adeta ayaklar altına alınmıştır. Avukatların işyeri veya evinde arama yapılırken mutlaka bir savcı ve baro temsilcisinin hazır bulunması gerekmektedir. Bu yasal bir zorunluluktur. Ancak eve girilirken ne savcı ne de baro temsilcisi mevcut değildi. Avukatların evine Sabah Saat 05.00”te kapılar kırılarak girilmiştir. Kapı kırılıp içeri girildikten sora savcılar olay yerine gelmiştir. Yasa açıkça ihlal edilmiştir. Avukatlara soruşturmanın nedeni dahi söylenmemiştir. Örgüt üyesi olmakla suçlandılar ve bu nedenle tutukladılar ancak örgüt ile ilgili tek soru dahi sormadılar. Başbakan her zaman olduğu gibi henüz ifadeler dahi alınmadan gözaltına alınanları suçlu ilan etti. 11 çelik kapının kırılarak şüphelilerin gözaltına alındığını açıkladı ancak bu 11 çelik kapının arkasından alındığı iddia edilen şahısların hiçbiri tutuklanmadı. Ne kadar garip değil mi? Avukatlar cezaevine girişte çıplak soyma muamelesine maruz kalarak taciz edilmiş ve aşağılanmıştır. Polis aracına bindirildikten sonra her birinin üzerine 15 polis çullanıp zorla ellerine kelepçe takılmıştır. Aynı şekilde karakolda Parmak izi almak için de her birinin üzerine 15 polis çullanmış ve zorla parmak izi alınmıştır. Yine yasalara aykırı bir şekilde boğazları sıkılarak, saçları çekilerek ağızlarından zorla tükürük örneği alınmıştır. Soruşturma ile ilgili hiçbir ilgisi olmadığı halde arama esnasında ÇHD'nin üye listesi, görüldü damgalı cezaevi mektupları, Mahir Çayan'ın eserleri, işçi hakları broşürleri dahi almıştır. Avukatların anlatımına göre Polisler adeta kendilerinden intikam almaya gelmişti. Kötü muamele ve eziyet Savcılıkta da devam etmiş ve Yaklaşık 30 saat savcının önünde bekletilmişlerdir. Ben olayı özet olarak ifade ediyorum. Ancak TBMM'de yapacağım konuşmada olayları bütün ayrıntıları ile kamuoyuna anlatacağım.Avukatların gözaltına alınma şekli ve yöntemi demokrasimizin geleceği açısından endişe vericidir. Yargının bağımsız olmadığı, siyasi iktidarın baskısı altında olduğu bir ülkede kişi hak ve hürriyetlerinden, adaletten bahsedemesiniz. Maalesef ülkemiz böyle talihsiz bir süreçten geçmektedir. Ancak biz her türlü baskıya rağmen hukuku, özgürlükleri ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Bilsinler ki: Adalet bir gün onlara da lazım olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 

HUKUK AYAKLAR ALTINDA haberi 07 Şubat 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  62470 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle