İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARI

İl Emniyet Müdürlüğü, pedal destekli elektrikli bisiklet kullananların trafik kurallarına uymaları için uyarıda bulundu.
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARI
  İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kentte pedal destekli elektrikli bisikletin yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığı bildirildi.
     Elektrikli bisikletlerin tescil kaydının yapılamadığının ifade edildiği açıklamada, bunların motosikletlerle benzerlikleri nedeniyle yapılan kontroller sırasında sıkıntı yaşandığı kaydedildi.
     Açıklamada, ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda, bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana, sürülmesinin yasak olduğu belirtildi.
     Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımalarının yasak olduğu, uymayanlara 140 TL ceza uygulamasının yapılacağı kaydedildi.
     Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıt sürücülerinin ise 13 yaşını bitirmiş olmaları gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, sürücülerin bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmalarının zorunlu olduğu bildirildi.
     Bisiklet, elektrikli bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına yönelik uygulamalara devam edileceği, kural ihlali yapanlara gerekli cezai işlemlerin uygulanacağı belirtildi.