İl İdare Şube Başkanları Toplantısı

İl İdare Şube Başkaları toplantısı  Vali Lekesiz’in başkanlığında  Antakya Oteli’nde gerçekleşti.
İl İdare Şube Başkanları Toplantısı
Toplantıda, Vali Yardımcısı Kadim Doğan ‘Doğalgazda Abonelik Durumu’, TEDAŞ İl Müdürü İlhan Karabulut ‘Alo 186 Elektrik Çağrı Merkezi’, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki ‘Talasemi İle Mücadele’, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ise ‘Hatay İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’ konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. 
Sunumların ardından değerlendirme konuşması yapan Vali Lekesiz, gerek ülkemizin gerekse ilimizin, bulunduğu konumdan çok daha iyi yerlere gelebilmesi için hep birlikte koşturduklarını ifade ederek, ‘İmrenen değil imrenilen bir ülke ve il olmalıyız. İmrenilecek günlerin, akıl dolu bu günlerden geçtiğini de bilmemiz lazım.’dedi. 
Başarı için sadece çok çalışmanın yetmediğine, işin içine aklı da katarak planlı ve programlı bir şekilde çalışmak gerektiğine vurgu yapan Vali Lekesiz, ‘Örneğin bir işadamı ilimizde yatırım yapmak istediğinde arsa bulmakta zorlanıyoruz. Niçin, çünkü iyi bir arazi planlamasını zaman içinde yapmamışız. İşte bundan sonrasını bari iyi planlamalıyız. Nasıl ki biz başka ülkelere imreniyorsak, birileri de bizim ülkemize, bizim coğrafyamıza imrensin.
 Allah herkese aynı aklı vermiş ama bu aklı kullanın diye vermiş. Hem çok çalışacağız hem de işin içine aklımızı da katacağız.’diye konuştu.Vali Lekesiz, ilimizin turizm sektöründe alacağı payı artırmak ve ilimize yatırım yapmak isteyen kişi ve kuruluşlara yol haritası oluşturmak amacıyla hazırlanan Hatay İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nda yer alan önerilerin hayata geçirilmesiyle; yıllık 115 milyon dolarlık turizm gelirimizin 600 milyon dolara, yıllık yaklaşık 240 bin olan ziyaretçi sayısının 1 milyona, günlük konaklama süresinin 1.8’den 3 güne çıkartılmasının hedeflendiğini söyledi. Lekesiz; ‘Planın olmadığı dönemde durum nasıldı, şimdi nasıl, plan hayata geçtiğinde neler yapıldı ve hangi noktalara gelindi, bunların somut sonucunu rakamlarla, kıyaslamalarla yıl sonunda görebilmeliyiz. Dünya böyle çalışıyor, biz de böyle çalışacağız.’ şeklinde konuştu. Talasemi ile mücadele konusuna da değinen Lekesiz, ilimiz genelinde hasta bebek doğumunun sıfırlanması için bir yol haritası ortaya koyduklarını kaydederek, ‘Sağlık Müdürlüğümüzde ‘Talasemi İle Mücadele Merkezi’ kuruldu. İl genelinde tüm hastaların kayıtları çıkartıldı ve takipleri yapılıyor.’ dedi. Bu çalışmaların; İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Halk Sağlığı Müdürlüğü, Devlet Hastanesi, sivil toplum önderleri, farklı dinlerden temsilciler, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü, MKÜ Tıp Fakültesi ve akademisyenlerle birlikte yürütüldüğünü de söyleyen Lekesiz, çalışmalarda titizlik beklediğini sözlerine ekledi. TEDAŞ İl Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcıları H.Volkan Köksal, Şahin Bayhan, Orhan Mardinli, Hakkı Ünal ve Fahrettin Göncü, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile kurum müdürleri katıldı.