İPEK BÖCEKÇİLİĞİNİ CANLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

 Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, ilçede ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmaya çalıştıklarını belirtti.
İPEK BÖCEKÇİLİĞİNİ CANLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ
  Özçakıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önceleri önemli bir gelir kaynağı olan ipek böcekçiliğinin unutulmaya başlandığını söyledi.
     Hatay Valiliği tarafından hazırlanan Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Palanı kapsamında, ilçede ipek böcekçiliği konusunda çalışma başlattıklarını ifade eden Özçakıcı, ''Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ipek böcekçiliği yapmak isteyen ailelere destek oluyoruz. Bu kapsamda, Bursa'dan getirdiğimiz kozaları belirlediğimiz ailelere dağıttık''' diye konuştu.
 

     İpek böceği üretimi için gerekli olan raflardan da 45 adet yaptırdıklarını ve dağıtımı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özçakıcı, ayrıca ailelere Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) işbirliğiyle yetiştiricilik eğitimi vermeye başladıklarını kaydetti.
     İlçede ipek böcekçiliğinin yeniden canlanması amacıyla, ortaya çıkabilecek dut yaprağı ihtiyacını karşılamak için de Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle fidanlıkta dut gidesi ekimine başlandığını ifade eden Özçakıcı, bunların önümüzdeki günlerde vatandaşlara ücretsiz dağıtımının yapılacağını söyledi.