İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Halil Şahin, son yıllarda Türkiye'nin ekonomide önemli kazanımlar, başarılar elde ettiğini belirtti.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısı
 Şahin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin küresel krizde çok başarılı bir performans sergilediğini kaydetti.
     Avrupa'daki ekonomik krizin küresel ekonomi için doğurduğu belirsizliğin derinleşerek devam ettiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:
     ''Avrupa ekonomik durgunluk tehlikesiyle karşı karşıya. Seçim sonuçlarının bir hükümet kurulmasına imkan vermemesi Yunanistan üzerindeki endişeleri artırmıştır. Yunanistan avrodan çıkmasa bile uygulanan ekonomik politikaların Avrupa'da uzun bir durgunluk riskini arttıracağı tahmin ediliyor. Avrupa'nın bu durumu ABD ve Asya'yı da etkiliyor. Türkiye'de bu durumdan etkilenebilir. Bu yönde ekonomik tedbirlerin elden bırakılmaması gerekiyor.
 Avrupa'daki bu ekonomik sıkıntı tüm dünyayı etkiliyor. ABD ekonomisi yılın ilk aylarında yakaladığı ivmeyi koruyamıyor. ABD'de büyüme endeksi yüzde 2'nin altına gerilemiş durumda. Dünya büyümesinin motoru durumundaki Çin milli gelir artışını 1 puan düşürerek yüzde 7.5'e indirdi. Son yıllarda Türkiye ekonomide önemli kazanımlar, başarılar elde etti. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen hepimiz yolumuza devam ediyoruz. Önemli olan mevcut durumu iyi değerlendirip, riskleri minimize etmek ve başarıları kalıcı hale getirmektir.''
     Şahin, her alanda daha verimli, güçlü bir Türkiye'ye en kısa zamanda ulaşabilmek dileğinde olduklarını kaydetti.