Kaçırılan TIR şoförü ailesine kavuştu

Lübnan'da 28 gün önce kaçırılan Antakyalı TIR şoförü Abdülbasit Arslan dün serbest bırakılmasıyla birlikte Hatay”a getirildi.
Kaçırılan TIR şoförü ailesine kavuştu
28 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Arslan, havaalanında Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve ailesi tarafından karşılandı. Lübnan 'da kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan TIR şoförü Abdülbasit Arslan, serbest kalmasının ardından Türkiye'den Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gönderilen Başbakanlığa ait 8 kişilik özel uçakla saat 03.10'da Hatay Havaalanı'na geldi. Abdülbasit Arslan, havaalanında eşi Melahat, oğlu 23 yaşındaki Erhan Arslan, abisi Mehmet Fatih Arslan yakınları ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz Vali yardımcısı Şahin Beyhan Antakya Belediye Başkanı, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğluve Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç tarafından karşılandı. Ailesine sarılarak hasret gideren Arslan, mutlu olduğunu söyledi.

Havaalanı VIP Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Abdülbasit Arslan, Lübnan'da yükünü boşalttıktan sonra iki araçla silahlı 7-8 kişi tarafından yolu kesilerek indirilip gözleri bağlanarak kaçırıldığını söyledi.

Arslan, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Silah doğrultup, pasaportumu istediler, verdim. 'İn aşağı' diye bağırdılar, 'Benden ne istiyorsunuz, para mı istiyorsunuz?' diye sordum. Zorla arabaya bindirdiler, yüzümü kapattılar, başıma şapka taktılar. Kendileri de zaten maskeliydi. 3 -4 yere götürdüler. En son bir evde kaldım. 'Hedefiniz ne?' diye sordum. 'Biz para istemiyoruz, kaçırılan 11 Lübnanlı yakınımız için Türkiye'nin devreye girmesini istiyoruz' şeklinde konuştular. Kaldığım evde, televizyon ve klima vardı. Normal bir evdi. Odanın dışında ise silahlı kişiler vardı. Kötü muamele görmedim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Tehdit gibi bir şey olmadı. Ancak çok zordu. 4 duvar arasında 28 gün kalmak ne demek, daha önce öyle bir şey yaşamadığım için çok zoruma gitti. Çocuğumdan, ailemden ayrı kalmak onlarla görüşmemek çok zoruma gitti. Sayın Başbakanımız bizzat kendisi aradı. Geçmiş olsun dileğinde bulundu. Emniyet Genel Müdürü aradı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Emniyet Genel Müdürü, Türkiye’nin Lübnan Büyük elçiliğine ve tüm devlet yetkililerine çok teşekkür ederim."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan TIR şoförü Abdülbasit Arslan, tutulduğu evde hiçbir kötü muameleye maruz kalmadığını ve kendisine hiçbir kötü muamele yapılmadığını ifade etti. Arslan, kendisini kaçıran örgütün İranlı İmam Rıza örgütü olduğunu söyledi.

BAKAN ERGİN ŞOFORUMUZUN BURNU KANAMADAN EVİNE DÖNDÜ

Şoför Abdülbasit Arslan'ın kurtarılması için tüm girişimlerin yapıldığını kaydeden Bakan Ergin ise, "Çok değişik çabalar, gayretler gösterildi. Hamdolsun, burnu kanamadan bugün memleketine döndü. Ailesine, eşine, çocuklarına kavuştu. Bundan dolayı biz de sevinçliyiz. Kendisine, ailesine geçmiş olsun diliyoruz. Allah başka acı göstermesin. 28 günün sıkıntısından sonra sağlıklı şekilde dönmesi bizi sevindiren bir hadise şeklinde konuştu.

Abdülbasit Arslan, daha sonra ailesiyle Antakya’nın Ürgenpaşa Mahallesindeki evine gitti.