KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞIYOR BİLGİ VE PROJE YARIŞMASI FİNALİ

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, erkeği ile kadınıyla herkesin daha güçlü bir Hatay inşa etmek için koşturduklarını söyledi.
KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞIYOR BİLGİ VE PROJE YARIŞMASI FİNALİ
  Lekesiz, Meclis Kültür Merkezinde düzenlenen ''Kadın Çiftçiler Yarışıyor'' bilgi ve proje yarışmasının bölge finalinde yaptığı konuşmada, Hatay'ın bir çok özelliği içinde barındıran bir il olduğunu belirtti.
     Tarım sektörünün Türkiye'de olduğu gibi Hatay'da da çok önemli olduğunun altını çizen Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Erkeği ile kadınıyla herkes daha güçlü bir Hatay inşa etmek için koşturuyor. Türkiye'nin toplam maydanoz üretimin yarısını Hatay üretiyor. Maydanoz üretiminde Hatay 1.sıradadır. Yılda yaklaşık olarak 90 milyon lira gelir maydanoz üretiminden sağlanıyor. Bu rakam birçok ilin toplam tarımsal karşılığına eşittir. Bunu küçümsememiz lazım. Ayrıca Hatay göbekli marul, can eriği, Trabzon hurması üretiminde 1. sıradadır. Hatay'ın öyle iklim kuşağı, bereketli toprağı ve coğrafyası var. Zaten böyle bir yer olduğu için yüzyıllardır gelmiş geçmiş medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır''
 
 
 
     Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürülüğü Kadın Çiftçiler Daire Başkanı Pervin Karahocagil de kadınların kırsal kalkınmanın bir parçası olmak zorunda olduğunu belirtti.
     Tarımsal faaliyetlerde kadının görünmez bir aktör olarak yer aldığını vurgulayan Karahocagil, ''2004 yılından bugüne kadar devam eden Kadın Çiftçiler Yarışıyor bilgi ve proje yarışmasına gerek teknik elemanlarımız gerekse çiftçi kadınlarımız arasındaki ilgi giderek artıyor. Yarışmanın en önemli yanı olan eğitim direkt kadın tarafından isteniyor'' dedi
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun ise yaptığı konuşmada, yarışmanın kırsal alanda kadın çiftçilere sağlanan eğitim ve yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla düzenlendiğini kaydetti.
 
 
     ''Kadın Çiftçiler Yarışıyor'' bilgi ve proje yarışmasının bölge finaline Hatay, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Niğde ve Kayseri illerinden olmak üzere 9 ilin katıldığını belirten Zabun, yarışmada birinci olan yarışmacıya 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL ve üçüncü olan yarışmacıya bin TL verileceğini ayrıca dokuz bölge birincisinin katılacağı Türkiye Finalinde de birinci olan yarışmacıya 40 bin TL proje desteği sağlanacağını söyledi.
     Yarışma öncesi yarışmalara maddi ve manevi destek sağlayan Antakya Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çincin, Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli ve Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Başkanı Lütfi Danahaliloğlu'na İl Müdürü Zabun tarafından plaket verildi.
     Yapılan yarışma sonunda Hatay'dan Rudiye Özkan birinci, Kayseri'den Raziye Yıldırım ikinci ve Kahramanmaraş'tan Gönül Selci üçüncü oldu.