KADINLAR İPEK BAKIMCIYI 7. GÜNÜNDE ANDI

<strong>Samandağ Kadın Emeği Derneği, Yeşilpınar Kadın Emeği Derneği, Antakya Kadın Dayanışması Derneği, eşi tarafından katledilen İpek Bakımcı&rsquo;yı 7. ci g&uuml;n&uuml;nde andı.</strong>
KADINLAR İPEK BAKIMCIYI 7. GÜNÜNDE ANDI
Kadınlar, İpek Bakımcı’nın katledildiği restorana giderek çiçek bıraktıktan sonra basın açıklamasında bulundular. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Sevgi Kurtdere “Sekiz gün önce burada İpek kadın eşi tarafından katledildi. İpek’in kardeşi de yaralı olarak İpek’in acısını yaşıyor. İpek’in ailesine ve tüm kadınlara tekrar baş sağlığı diliyoruz. Ebru’ya da geşmiş olsun diyoruz. İpek hepimizin işlediği bir suçu işlediği için öldürüldü. Suçumuz ise kadın olmak. Bu suçu onurla taşıyacağız. Asıl suçlu ise şu an elini kolunu sallayarak geziyor. İpeğin katili hala bulunmuyor. Yetkililer bu konuda yeterli çalışma yapsaydı yakalanırdı. Buradan yetkililere seslenmek istiyoruz: İpek’in katilini bulun. Toplumun vicdanı başka şekilde rahatlayamaz.Sevgili kadınlar, ne yazık ki büyük bir cins kırımı yaşıyoruz. Kadına yönelik şiddet yüz yıllara dayalıdır. Ancak 21.ci yüzyılda hala hız kesmeden devam ediyor. Özellikle ülkeyi Osmanlıya ricat ettirmek isteyen iktidar muhafazalaştırma, kadın üzerindeki şiddeti ve katliamları arttmıştır . hala kadınları öldüren erkekler hafifletici sebeplerden faydalandırılıyor. Verilen cezalar kadın cinayetlerinde caydırıcı olmaktan çok neredeyse teşvik edicidir . Kadınları koruma yasalarının fiilen karşılığı yok. Çünkü bu ülkede devlet yapısından tutun da, toplumsal yapılanmaya kadar kadına yönelik şiddeti normal görüyor. Dolayısıyla koruma yöntemlerine ciddiyetle yaklaşmıyor ve kadınlar ölmeye devam ediyor. Bu konuda yaygın medyanın da çok büyük bir payı vardır. Manşetlere “öfkeli adam, dengesini kaybetti, dayanamadı, sinirlerini kontrol edemedi” gibi ibarelerle meşrulaştırıyor ve adeta kadın cinayetlerini kışkırtıyor.Devlet mekanizmasının, yasalarını değişmesi ve cinsiyet eşitliğinin her alanda tesisi çok önemlidir. Kadına yönelik şiddeti durdurmak için bizlere düşen görevler olduğunun da altını çizmeliyiz. Evet, bizler toplum olarak kadına hayattayken sahip çıkmak bilinciyle davranmak durumundayız. Şiddet gören kadının sorunu özel değil, toplumsaldır. Şiddet uygulayan erkeklere mahalle baskısı yapabilir duruma gelebilmeliyiz. Çocuklarımızı erken yaşta evlendirmemeli, okumaya ve iş edinmeye teşvik etmeliyiz. Dedikodu mekanizmasıyla kadınları yıpratma, hedef haline getirmek kadına şiddeti teşvik eden nedenlerdendir, izin vermemeliyiz. Bunun yolu kadınların vereceği ortak mücadeleyle ve dayanışmayla mümkündür. Sevgili kadınlar, Özgecan’ı, Samandağ’da kaybettiğimiz Berna’yı, Şemse’yi, Güldünya’yı, İpeği ve adını saymakla bitiremeyeceğimiz kadın cinayetine kurban giden bütün kadınları saygıyla anıyoruz. Yitirdiğimiz her kadın onurumuzdur. Ve artık yeter diyoruz. Şiddetinizle barışmayacağız. Yeni Bernaların, Özgecanların, İpeklerin yaşaması için mücadelemizi yükselteceğiz.”dedi.
KADINLAR İPEK BAKIMCIYI 7. GÜNÜNDE ANDI haberi 28 Nisan 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  3665 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle