KADINLARA SEÇME SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ

TÜBAKKOM DÖNEM SÖZCÜSÜ CAN: ''YÜZDE 50 CİNSİYET KOTASI GETİRİLMELİ''
KADINLARA SEÇME SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ
Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) 10. Dönem Sözcüsü Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Hatice Can, anayasa, siyasi partiler ve seçim yasalarının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, yüzde 50 cinsiyet kotası getirilmesini istedi.
     Can, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de toplam nüfusun yüzde 49.7'sini, seçmenlerin de yüzde 51.6'sını kadınların oluşturduğunu kaydetti.
     Nüfus oranı ve seçmen yoğunluğuna karşın kadınların TBMM'de temsil oranının sadece yüzde 8,9 olduğunu ifade eden Can, Türkiye'nin bu rakamla dünyanın 163'üncü ülkesi durumunda bulunduğunu belirtti.
     81 ilin sadece ikisinde kadın belediye başkanı bulunduğuna dikkati çeken Can, Türkiye'de kadınların insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında gerilerde olduğunu ifade etti.
     Ülkede, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapı anlayışının kadınlara siyasetin kapısını kapattığını savunan Can, Anayasa, siyasi partiler ve seçim yasalarının değiştirilmesini, yüzde 50 cinsiyet kotasının getirilmesini istedi.