KAMALAK VE BERABERİNDEKİ HEYET MISIR TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR

Mısır temaslarını sürdüren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ve beraberindeki heyet, dünde Mısır Senatosu, Ulusal Güvenlik ve Dış ilişkiler Komisyonu’nun yanı sıra Mısır’daki iktidar partisi Adalet ve Hürriyet Partisi Genel Başkanı  ile bir araya geldi. Her iki görüşmede de, İslam ülkelerinde yaşanan son gelişmeler ve Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkiler değerlendirildi.

KAMALAK VE BERABERİNDEKİ HEYET MISIR TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR
Kamalak ve beraberindeki heyet Mısır ziyaretinin ikinci gününde ilk olarak, Ulusal Güvenlik ve Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Rıza Fehmi ve komisyon üyeleriyle bir  toplantı yaptı. Mısır Parlamentosu’nda gerçekleşen görüşmede Komisyon Başkanı Rıza Fehmi; Milli Görüş’ün tecrübelerine büyük önem verdiklerini belirterek; “Merhum üstad Erbakan’ın öncülüğünde başlayan Milli Görüş hareketi’nin Türkiye’nin demokratikleşmesine ve kalkınmasına yaptığı  katkının farkındayız. Ağır Sanayi hamlesini biliyoruz. Mısır devrimden sonra yeni bir sürece girdi. Bu yeni dönemde  Mısır’ın sanayileşme, kalkınma ve demokratikleşme gibi temel konularda bu tecrübeye ihtiyacı var. Sizlerin her türlü teklif ve önerisi bu süreçte bize ışık olacaktır” dedi.Görüşmede söz alan Mısırlı parlamenter Eşref Bedrettin’de: “Saadet partisi ile aynı duygu ve ideali paylaşıyoruz. Merhum Erbakan’ı yakından tanıma imkanı buldum. Merhum Hasan El Benna ile Merhum Erbakan’ın ideal ve hedefleri de aynıydı. Bu hedef Müslümanların güçlerini birleştirmesi ve İslam Birliği’nin kurulması hedefiydi. Aramızda yapılacak  güçlü bir işbirliği büyük imkanlar ortaya çıkaracaktır”değerlendirmesinde bulundu. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ise konuşmasında; Mısır’daki gelişmelerin sadece  Mısır’ı değil bütün İslam coğrafyasını etkileyecek gelişmeler olduğuna dikkat çekti. Kamalak; “Mısır Türkiye ve İslam coğrafyası için önemli ve büyük bir ülkedir. Mısır’daki gelişmeler sadece Mısır’ı değil bütün İslam coğrafyasını etkileyecek gelişmelerdir. Bu sürecin en sağlıklı bir şekilde yürütüleceğinden kuşkumuz yok. Gerek  Mısır gerekse Türkiye büyük medeniyetlere evsahipliği yapmış iki kadim devlettir. Güçlü tarihsel bağlara sahiptir. İki ülkenin yapacağı işbirliği ve dayanışma, İslam dünyasının önünü açacak ve aydınlatacaktır. Bunun ilk örneği D-8 oluşumu ile ortaya konmuştur. Biz Saadet Partisi olarak her türlü destek ve tecrübeyi aktarmaya hazırız. Bu ziyaretimizin amacıda budur” diye konuştu.
Saadet Partisi Genel başkan Yardımcısı temel Karamollaoğlu’da komisyonda bir brifing verdi. Karamollaoğlu; “Batılı Küresel  güçler, size ne yapmanız gerektiğini söyler. Ama nasıl yaptıklarını söylemez. Mısır yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönemde, güçlü, yaygın ve bağımsız bir kalkınma bu süreçte büyük önem arzetmektedir” dedi. Karamollaoğlu, brifingte, 1974 yılında Erbakan’ın öncülüğünde başlatılan sanayi hamlesi ile 1996 yılında Refahyol Hükümeti döneminde gerçekleştirilen ekonomik atılımlarla ilgili bir sunum yaptı. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Genel Başkan Yardımcıları Temel Karamollaoğlu, Hasan Bitmez, GİK üyeleri Necmettin Çalışkan ve Mustafa Yılmaz’dan oluşan heyet daha sonra Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin partisi Adalet ve Hürriyet Partisi yetkilileriyle bir araya geldi. Parti Genel Başkanı Saad El Ketatini, Kamalak ve beraberindekilerin onuruna bir öğle yemeği verdi.  Genel Başkan Ketatini; “Bu ziyaretiniz bize büyük moral verdi. İslam ülkeleri üyük imkanlara sahip. Ancak bu imkanları yeterince kullanamıyoruz. Üstad Erbakan’ın D-8’leri kurarak başlattığı süreç ub anlamda çok önemli bir örnektir. Ben merhum Erbakan ile gerek Türkiye’de, gerekse Mısır’da bir çok kez bir araya gelmiştim. Çalışmalarıyla ilgili bir çok bilgi ve belgeyi bizzat kendisinden alma imkanı buldum. Bu çerçevede D-8’lerin İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntıları aşmada çok önemli bir örnek olacağına inanıyorum. Ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek için iki parti olarak ortak  komisyonlar kurmalı ve bu işbirliğini daha da arttırmalıyız” dedi.  Kamalak’da burada yaptığı konuşmada, Adalet ve Hürriyet Partisi ile Saadet Partisi’nin aynı kaynaktan beslendiğini ve aynı hassasiyetleri paylaştığını vurgulayarak: “ülkelerimiz arasında uzak  mesafeler olsa da gönüllerimiz birdir. Bizler kardeşler topluluğuyuz. Mısır hassas ve  çok önemli bir süreçten geçiyor. Bu süreçte kardeşlerimizle birlikte olmak, onların sorunlarını dinlemek ve milli görüş olarak  sahip  olduğumuz tecrübe ve birikimi paylaşmaya geldik. Mısır’daki demokratikleşme ve kalkınma süreci  sadece Mısır halkının değil, Türk halkının ve bütün İslam dünyaının mutluluk vesilesi olacaktır. Çünkü Müslüman ülkeler olarak ne kadar güçlenir ve güçlerimizi ne kadar birleştirirsek, adil bir dünyanın kurulması o kadar çabuk ve  kolay olacaktır” dedi.

MUSTAFA YILMAZ-KAHİRE