Kampüse Teknik Gezi

Kırıkhan Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi’nden müdür yardımcısı Mehmet Söyler, öğretmenler Ayşe Dönmez ve Hasan Aysal’la birlikte 24 kişilik öğrenci kafilesi MKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi ile Veteriner Fakültesini yakından inceledi.

Kampüse Teknik Gezi
Öğrencilerin ilk durağı olan Fen-Edebiyat Laboratuvarları’nda öğrencilere, Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Şahin tarafından fizik bilimiyle ilgili önemli bilgiler verildi. Öğrencilerle yakından ilgilenen Şahin, öğrencilere Fizik bölümünün laboratuvarlarını, işlevlerini ve gündelik hayatta sağladığı faydaları kapsayan detaylı bir sunum yaptı. Son sınıfta okuyan öğrencilerin meslek seçimlerinde önemli bir yer olan bu tür teknik gezilerin öğrencilerin bilinçli bir şekilde tercih yapmalarına katkısı olacağını dile getiren Yrd. Doç. Bünyamin Şahin, öğrencilerin gerek fizik biliminin zorluklarına dair yönelttikleri sorulara gerekse bu mesleğin avantajlarına dair merak ettikleri konulara açıklık getirdi.Öğrenciler daha sonra yine Fizik bölümünde yer alan Mikro/Nano Mekanik Laboratuvarına geçerek incelemelerde bulundu. Öğrencileri burada Fizik Anabilim Dalı öğretim üyesi ve aynı zamanda Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı olan Doç. Dr. Osman Şahin karşıladı. Doç. Dr. Osman Şahin kendi uzmanlık alanıyla ilgili öğrencilerin ilgisini çeken konularda açıklamalarda bulundu.Laboratuvarında farklı biyomalzemeler üretildiğini belirten Doç. Dr. Osman Şahin, bu malzemelerden birkaçının dişçilikte kullanılan implantlar ve diş kaplama malzemeleri olduğu bilgisini verdi. 
 
Bununla birlikte eklemlerde, kalça protezlerinde, kalp kapakçıklarında ve damar yolu tıkanıklığının giderilmesinde kullanılan biyobozunurstentlerin laboratuvarlarında üretildiğini aktaran Şahin şöyle devam etti: “Üretilen biyomalzemelerin mekanik karakterizasyon kısmı için gerekli tüm aşamalar laboratuvarımızda yapılabilmektedir. Malzeme üretildikten sonra kesilir, parlatılır ve mekanik deneylere hazır hale getirilir. Bu deneyler soncunda malzemenin sertliği ve elastiklik modülü gibi özellikleri hakkında bilgi sahibi olunur. Elde edilen bu bilgiler malzemenin mekanik açıdan vücut içerisinde kullanılıp kullanılamayacağını göstermektedir. Bu yapılan ölçümler malzemenin vücut içerisinde kullanılabilmesi için yeterli değildir. Bu deneylerin yanında malzemenin vücut içerisinde kullanıldığı bölgedeki doku ve vücut sıvılarıyla herhangi bir etkileşime girip girmediği, eğer tepkimeye giriyorsa ne gibi sonuçlar oluşturduğunu bilmek adına korozyon deneyleri dediğimiz bir sonraki aşama yapılmaktadır. Bu aşamada malzemelerin vücut sıvıları, tuzlu su ve çeşitli solüsyonlardaki davranışları incelenmektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda malzemenin vücut içerisinde kullanımının uygun olup olmadığı sonucuna varılmaktadır.”Öğrenciler Veteriner Fakültesi kliniklerinde hayvanlara yönelik tıbbi müdahaleleri de yakından görme fırsatı yakaladı. Burada hasta bir köpeğin tedavisini inceleyen öğrenciler, veteriner hekimler tarafından doktorların hastalarına karşı gösterdiği insani yaklaşımların hayvanlara karşı gösterildiğine de tanıklık etti.Veteriner Fakültesi’nin diğer laboratuvarlarını da inceleyen öğrencilerin teknik gezileri, kampüs turuyla sona erdi.
Kampüse Teknik Gezi haberi 07 Aralık 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  59135 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle