KANSER TEDAVİSİNDE ERKEN TANI TOPLANTISI

Başken Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan, bütün kanser çeşitlerinde bilinçlenmenin çok önemli olduğunun belirtti.
KANSER TEDAVİSİNDE ERKEN TANI TOPLANTISI
 Ayhan, Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen ''Kanser Tedavisinde Erken Tanı'' toplantısında yaptığı konuşmada, rahim ağzı kanseri konusunda bilgi verdi.
     Dünyada yılda rahim ağzı kanserine yakalananların sayısının 500 bini bulduğunu ifade eden Ayhan, bunların 274 bininin öldüğünü söyledi.
 
          
     Erken yaşta cinsel ilişki, sigara, yaş ve aşırı kiloların bu kansere yakalanma olasılığını arttığını vurgulayan Ayhan, kanser konusunda bilinçlenmenin çok önemli olduğunu kaydetti.
     Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Sayek de meme kanseri konusunda bilgi verdi.
     Meme kanserinde aşırı kilolu kadın ve erkeklerin risk grubunu oluşturduğunu ifade eden Sayek, Türkiye'de bu kanserin diğer ülkelere oranla daha az görüldüğünü kaydetti.
     Erken tanıyla meme kanserinin yüzde 100 önlenebildiğini belirten Sayek, hastalığın memede kitle oluşması, akıntı, ağrı ve şişme gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyledi.
     Sayek, şişmanlık, sigara ve alkolün kanser riskini artırdığını kaydetti.