KIRIKHAN İLÇESİNDEKİ GÖLBAŞI GÖLÜ RİSK ALTINDA

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Amik Ovası'nın kuzeydoğusunda, Kırıkhan ilçesine 11 kilometre uzaklıkta ve Kurt Dağları eteğindeki Gölbaşı Gölü'nün risk altında olunduğunu öne sürdü.
KIRIKHAN İLÇESİNDEKİ GÖLBAŞI GÖLÜ RİSK ALTINDA
  Öğünç, yazılı açıklamasında, Gölbaşı Gölü'nün aşırı avlanma, kıyı gelişimlerinde meydana gelen arazi ıslahları ile tarımsal, ve evsel kaynaklı atıklar, vahşi sulamadan dolayı büyük risk altında olduğunu bildirdi.
     Kurutulan Amik Gölü'nün en önemli kaynaklarından biri olması yanında gölün bitki örtüsü, canlı türleri özellikleri Amik Gölü'yle büyük benzerlik göstermekte olduğunu ifade eden Öğünç, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Birçoğumuz için güzel bir manzaradan öteye gitmeyen Gölbaşı Gölü, ne yazık ki daha değerini anlamadan kaybetmekle yüz yüze kaldığımız önemli değerlerimizden biridir. Hayatımızdaki pek çok şey gibi farklı bir gözle bakmayınca anlayamayacağımız güzellikleri, Kırıkhan Gölbaşı Gölünde gün batımı ve doğumunda yakalayabilirsiniz. Göldeki bu anlar, seyrine doyum olmayan bir renk cümbüşü sunar önünüze. Ancak her geçen gün daha fazla kirlenen ve azalan suyu, içindeki tüm canlılarla birlikte buna direnen göl için, aslında düşmanlar da bellidir dostlar da. Dostlar eskisi kadar çok olmasa da, düşmanlar eskisinden çok güçlü ve fazladır aslında. Gölbaşı gölü şu an aşırı avlanma, kıyı gelişimlerinde meydana gelen arazi ıslahları ile tarımsal, ve evsel kaynaklı atıklar, vahşi sulamadan dolayı büyük risk altındadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda amik gölüyle aynı kaderi paylaşacağı bir gerçektir''
     Öğünç, yöre halkı için önemli bir geçim kaynağı olan gölün, koruma altına alınıp, arazi durumuna göre rehabilite edildiğinde, bölge tarımının en önemli sorunlarından biri olan su sorununun çözülmesinin yanı sıra Amik gölünün kurutulması sonucu yok olan kıtalar arası öneme sahip sulak alan ekosistemi yeniden oluşturabileceğini ve kuş popülasyonu ve türüne yakın bir çeşitlik elde edileceğini kaydetti.