Kırıkhan–gölbaşı Göleti Koruma Altına Alınacak

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kırıkhan-Gölbaşı Göletini Koruma Altına Alma Kararı Verdi.
Kırıkhan–gölbaşı Göleti Koruma Altına Alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kırıkhan-Gölbaşı göletini koruma altına alma kararı verdi.

MKÜ Rektörü Prof.Dr. Şerefettin Canda, Gölbaşı göletinin koruma altına alınmadığı takdirde akibetinin Amik Gölüne benzeyeceği korkusunu taşıdıklarını belirtti.

Göletin korunması için üniversite olarak bakanlık nezdinde yazışmalara başladıklarını ifade eden Canda, "Sulak alanlar bölgelerinin önemli ekosistemleridir. Yer altı su kaynaklarını besleyerek veya boşaltarak, taban suyunu dengeleyerek, sel sularını depolayarak, taşkınları kontrol ederek su rejimini düzenler. Bulundukları yerlerin nem oranlarına yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere iklim üzerinde olumlu etkiler yapar. Bulundukları bölgeye ekonomik katkı yapar. Balıkçılık, tarım ve hayvancılık, saz üretimi, turizm olanakları sağladığı önemli ekonomik girişimlerdir." dedi.

Türkiye'de bir dönem, sulak alanların kurutularak tarım arazisine çevrildiğini de hatırlatan Canda, "Son 40 yılda ülkemizin var olan toplam 2.5 milyon hektar sulak alanın 1.3 milyon hektarına kurutuldu. Toplam sulak alanların yarısını kurutmuş oluyoruz. Amik Gölü'nün kurutulması Amik Ovası'nda bir doğa felaketine neden olmuştur. Ovanın milyonlarca yılda oluşmuş ekosistemi bozulmuştur. Yer altı su kaynakları derinlere inmiştir. Amik çiftçisi için su en pahalı girdi olmuştur. Sulak alanların kurutulmasının yaşattığı olumsuzlukları öğrenmemize karşın var olan sulak alanlarımıza korumakta ilgisiz kalıyoruz. Amik Ovası'nda yeniden bir doğa felaketinin yaşanmaması için, Kırıkhan-Gölbaşı göletinin korunması için üniversite olarak çalışma başlatıyoruz. İlgi bakanlıklara başvuru yaparak gölün sulak alanlar kapsamına alınmasına çalışacağız. Amik çiftçisinin ve Hatay halkının duyarlı olması için çalışmalar yürüteceğiz. Bugün yaptığımız inceleme gezisi bir başlangıç olacaktır." diye konuştu.