Kod Hatası Hayatını Altüst Etti

ÖSYM Tarafından Yerleştirilmesine Rağmen Yapılan Kod Değişikliği Yüzünden Ataması Gerçekleşmeyen Handan Eroğlu ve Ailesinin Hayatı Altüst Oldu.
Kod Hatası Hayatını Altüst Etti
ÖSYM tarafından yerleştirilmesine rağmen yapılan kod değişikliği yüzünden ataması gerçekleşmeyen Handan Eroğlu ve ailesinin hayatı altüst oldu. Yetkililerden yardım bekleyen aile kara kara ne yapacağını düşünüyor.

Yapılan bir hata Adanalı Handan Eroğlu ve ailesinin hayatını altüst etti. ÖSYM tarafından Mardin Midyat'a tekniker olarak yerleştirilmesine rağmen kod kılavuzunda yapılan değişiklikten ötürü ataması yapılmadı. Atandığı için önceki işinden istifa eden ve ailesi ile birlikte Midyat'a taşınan Eroğlu, şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor.

Adana'nın Kozan ilçesinde yaşayan Handan Eroğlu (34), 2008 yılında girdiği KPSS sınavı sonucunda Adana'nın Tufanbeyli ilçesindeki devlet hastanesinde, sözleşmeli laboratuvar teknikeri olarak çalışmaya başladı. Eroğlu, KPSS sonucuna göre kadrolu eleman alınacağını duyunca ÖSYM'ye başvurdu. 4 Haziran 2010 günü Eroğlu, ilk tercihi olan DSI Mardin Bölge Müdürlüğü'ne tekniker olarak atamasının yapıldığını öğrendi. Büyük bir mutluluk yaşayan Eroğlu, yeni görev yapacağı Mardin'in Midyat ilçesine ailesiyle birlikte yerleşti. Ancak Eroğlu, atamasının yapılması için başvurduğu DSI Genel Müdürlüğü'nden gelen yazı ile yıkıldı. Yazıda, Eroğlu'nun, 4 Haziran'da ÖSYM tarafından 3023 koduyla DSI Mardin Bölge Müdürlüğü'ne yerleştirilmesine rağmen 25 Haziran'da Nitelikli Kod Kılavuzu'nda yapılan değişiklikten dolayı atamasının yapılamadığı belirtiliyordu. Bu yazıyla Eroğlu ve ailesinin hayatı tam anlamıyla kararmış. Çünkü Eroğlu, atandığı için önceki işinden istifa etmiş. Ailesi de onun yanına gelmek için girişimlerde bulunmuş. Öğretmen olan eşi tayin isterken, kızı da Midyat Anadolu Lisesi'ne yerleşmiş. Daha sonra da aile Midyat'a taşınmış.

Evraklarından sonuç gelmeyince DSI Genel Müdürlüğü'nü arayan Handan Eroğlu, olayı şöyle anlatıyor: "Bana yapılan bir yanlıştan bahsettiler. Devlet Personel Başkanlığı ile ÖSYM'nin 3023 kodunu ayırmaları gerekiyormuş, kendileri inşaat teknikeri arıyormuş, ben tıbbi laboratuvar teknikeriyim. O yüzden beni görevlendiremezlermiş. Devlet Personel Başkanlığı ile ÖSYM'nin yaptığı bir hataymış. Bana haklı olduğumu ve dava açarsam göreve dönebileceğimi söylediler. Ama benim dava sürecinde ne çekeceğimi hiç kimse bilmiyor.'

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A MEKTUP

Eroğlu, bu durumdan dolayı her yönden mağdur durumda kaldığını belirtiyor. Eşinin maaşıyla borçlarını ödeyemediklerini, arabalarını satışa çıkardıklarını söylüyor. Mağduriyetinin giderilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdiğini, sadece elindeki belgelerle hakkı olan işini istediğini dile getiren Eroğlu, çok çaresiz kaldığını, bu konuda yetkililerden yardım istediğini anlattı. Eşi Celil Eroğlu da "Bize dediler ki 'Özür dileriz. Şu anda başlatamıyoruz. Bunun suçlusu Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM'dir'. Bunların şikâyet edilmesi gerektiğini, haklı olduğumuzu söylediler. Onlar hakkında dava açmamız gerektiğini belirttiler. Ne yapacağımızı şaşırdık.' diye konuştu.