KORE BÜYÜKELÇİSİ’NİN HATAY ZİYARETİ

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimizde bulunan Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee Sangkyu, beraberinde Güney Kore Ankara Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Kur.Albay Jooseong ile birlikte Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a nezaket ve tanışma ziyaretinde bulundu.

KORE BÜYÜKELÇİSİ’NİN HATAY ZİYARETİ
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee Sangkyu ziyarette yaptığı açıklamada, Türkiye ile tarihten gelen sıcak ilişkilerimizi, dostluk bağlarımızı daha da güçlendirmek adına kültürel, sanatsal ve ekonomik alanda karşılıklı işbirliğine önem verdiklerini belirtti. Konuk Büyükelçi, bu çerçevede Adana, Hatay, Diyarbakır ve Mardin illerini kapsayan bir gezi, inceleme ve tanışma turuna çıktıklarını, bu vesileyle Hatay’da bulunduklarını ifade etti. Büyükelçisi Lee Sangkyu “Tarihten gelen güçlü bağlarımız ve dostluk ilişkilerimiz var. Koreliler Türkiye’yi çok seviyor. Hatay’ı da seviyor. Ancak Suriye olaylarından dolayı gelme noktasında çekimserler. Kore Cumhuriyeti olarak Uluslar arası boyutta, Nato ve benzeri kuruluşlarla birlikte Suriye sürecinden dolayı Türkiye’ye maddi destek ve gıda desteği sağlıyoruz. Suriye’de bir an önce siyasi istikrar yerine oturmalı.” dedi.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “Sayın Büyükelçinin de vurguladığı gibi Kore ile tarihsel birlikteliğimiz var. Büyüklerimiz, ecdadımız Kore’de savaştı. Hatay’ın Suriye’de yaşananlardan dolayı ulusal ve uluslar arası medyada ve ülkelerde olumsuz yer alamsı bizi derinden üzüyor. Gördüğünüz üzere Hatay huzur ve barış içinde. Olumsuz bir ortam söz konusu değil. Korelileri ilimize ve ülkemize turist olarak bekliyoruz. Hükümetimiz ve yerel yönetim olarak bizler her türlü tedbiri almış durumdayız. Suriyeli konuklarımıza lojistik, eğitim ve birçok alanda en iyi imkanları sunmuş durumdayız. Suriye’deki kardeş kavgasının bir an önce son bulmasını ve misafirlerimizin ülkelerine sağ salim dönmelerini diliyoruz. Ortadoğu barışı için tüm ülkelerin birlik olmasını, destek vermesini diliyoruz.” dedi. Ziyaretin sonunda Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee Sangkyu, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a yöresel ürünler hediye ederken, Belediye Başkanı Savaş’ta konuk Büyükelçi’ye ipek kravat, şal ve hoşgörü tablosu armağan etti.