KUMLU'DA TARIM VE KIRSAL KALKINMA STRATEJİK PLANI TANITIMI

Hamamat Otel'de düzenlenen toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Kumlu Kaymakamı Cevat Gün, Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, muhtarlar ve bölgedeki çiftçiler katıldı.
KUMLU'DA TARIM VE KIRSAL KALKINMA STRATEJİK PLANI TANITIMI
Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde değişik bölgelerde yetiştirilecek ve ihraç olunacak tarım ürünlerinin ayrı ayrı ele alınacağını belirten Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, Kumlu bölgesinde de yetiştirilecek tarım ürünlerini, ürün haritası üzerinde katılımcılara anlattı.
     Dünya piyasalarının talep ettiği kaliteli malların üretildiği takdirde, pazarlamada hiçbir sorunun yaşanmayacağına değinen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, üreticilerimizin arzulanan talepler doğrultusunda üretim yapması gerektiğini kaydetti.
 
  
     Lekesiz şöyle devam etti:
     ''Öğrenme yöntemlerinin en maliyetli olanı deneme yanılma yöntemi ile yapılan öğrenmedir. Deneme yanılmayla öğrenmek akıllıca bir iş değildir. O halde söz konusu tarım ise, toprağı, rüzgarı, üzerinde bulunduğumuz iklim kuşağını ve yüzyıllardır bu topraklarda neler yetiştirilmiş ise onların hepsini analiz edeceğiz. Tüm bunları bir araya getirerek Kumlu ilçemizin, hangi köyünde ne üretirsek çiftçimiz en fazla kazancı elde eder. Bu yüzden hangi bölgede hangi ürün yetiştirilmek isteniyorsa o bölge ve o ürün hakkında en küçük ayrıntıları bile gözden kaçırmamamız gerekir.''
     Toplantı'da Tarım İl Müdürü Zabun, çiftçilerin sorularını yanıtladı.