Mayıs Portakalı Etkinliği BARIŞ Sloganıyla Gerçekleştirildi

Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilciliği olarak haftalar öncesinde etkinlik hazırlıkları yapılmıştı. Yaşanan vahşet nedeniyle ortak kararla etkinliği ertelemeden şiirleri, öyküleri barışa haykırmak yönünde karar kılındı. Müzik bölümü katılımcıların ortak fikri ile kaldırıldı.

Mayıs Portakalı Etkinliği BARIŞ Sloganıyla Gerçekleştirildi
 Kuşkular...korkular...acı ve hüznün hakim olduğu 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 18:00’da Antakya Parkı Oda Tiyatro Salonunda sanatçı, edebiyatçı ve gönül vermiş konuklar toplandı. Türkülerin hakim olduğu bir rüzgarda şiir ve öyküler paylaşacaktı. Olmadı! Reyhanlı’daki çığlık yürekleri kanatmış, düşünceleri dondurmuştu. Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile; “Bu coğrafyada yaşayan farklı dil ve dinlerdeki halklar yüzyıllardır hep barış ortamında yaşadılar ve hiçbir güç bu mozaiği bozamadı, bozamayacaktır. Bu yüzden hep bir ağızdan BARIŞ diye haykırılmalı. Etkinliğe katılan her katılımcı ve konuk birer Hıristiyan, Alevi, Sünni, Ermeni, Türk, Arap, Kürt, Ermeni idi. Hepimizin ortak dili BARIŞ” diyerek Reyhanlı ilçesinde yaşanan katliamı kınadı.“Mayıs Portakalı” Kültür-Sanat-Edebiyat Etkinliğine İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Ali Türetken, İl Kültür Turizm Şube Müdürü Emel Polat, Toygarlı Belediye Başkanı Selahattin Kara, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, Çekmece Pınarbaşı Mahallesi Muhtarı Süleyman Oflazoğlu, Besim Ekşi ve çok sayıda vatandaş katıldı.Katılımcılar; Duran Yaşar, Mesrur Sabahoğlu, Muhsin Boz, Mahmut Çetin Zorba, Dolunay Aker, Ali Türetken, Zeynep-Naim Gülbol, Atıf Soğuksu, Canan Başkaya ve Nebih Nafile şiir, öykü ve gündeme dair konuşmalarını paylaştılar. İl Kültür Müdür Yardımcısı Ali Türetken konuşmasıyla salondakileri mest etti.
 
 Adeta bir nehir gibi aktı. Hatay’daki barış ortamını hiç kimsenin bozamaya gücünün yetmeyeceğinin altını çizdi.Misafir katılımcı olarak Nurettin Sevdik Antakya şivesi ile bir mektup paylaştı, İzel Ayrancı bir şiir, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker’de duygularını ifade etti. Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile; “Edebiyatcılar Derneği olarak etkinlikler bitmedi. Her gün biraz daha çoğalarak ve çoğaltarak sevgileri yeni yeni isimlerle yeni etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. “Mayıs Portakalı Kültür-Sanat-Edebiyat” etkinliğimize katkı sunan tüm sanatçı, edebiyatçı, edebiyata ve sanata gönül vermiş değerli misafirlerimize teşekkür ediyor, güzel yarınlar ümit ediyorum.” Dedi. Program sonunda tüm katılımcılara Edebiyatçılar Derneği adına “Teşekkür Belgesi” verilerek kitap imza ve sanat paylaşımı bölümüne geçildi.

Saygılarımla...

UMUDUN SESİ Site Yöneticisi 

Nebih NAFİLE İLETİŞİM :  nebihnafile@gmail.com

                                     guneshepimizicin@hotmail.com

                                                   Facebook Nebih Nafile