MHP’nin 10.Olağan Büyük Kurultayı’nda BAHÇELİ BAŞKAN

MHP’nin 10. Olağan Büyük Kurultayı’nda, Devlet Bahçeli 725, Trabzon Milletvekili Koray Aydın 441 oy aldı
MHP’nin 10.Olağan Büyük Kurultayı’nda BAHÇELİ BAŞKAN
Bahçeli, kurultayda yaptığı konuşmada hükümete yüklendi. MHP lideri, “Başbakan’ın 2071 hedefinde Türk milleti yoktur” derken, kendi hedeflerinin 2077 olduğunu söyledi. Koray Aydın ise hükümetin “yandaş basın” yarattığını, özellikle bürokrasideki milliyetçi, ülkücü kadrolara savaş açtığını, devleti “çete” gibi yönettiğini belirtti.
Genel başkanlık seçiminin ardından Bahçeli Merkez Karar Yürütme kurulu adaylarını çarşaf liste olarak Divan’a sundu. 125 kişilik bu listede, mevcut Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin 75’inden 37’si kendisine yer bulamadı. Koray Aydın ise seçimde delege sayısının 5’te 1’inden fazla oy aldığı için olağanüstü Kurultay çağrısı yapma hakkını kazandı.
MHP 10. Olağan Büyük Kongresi’nin yapıldığı Arena Spor Salonu’nda dün sabah saatlerinde delegeler ve misafirler yerlerini almaya başlarken, salon çevresinde de geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. İçeri giremeyenler için salon dışında çadır oluşturuldu. Kongre görüntüleri için dev ekran yerleştirildi. Kırmızı beyaz bayraklarla süslenen salonda platformun üstünde büyük Türk bayrağı, iki yanında da Atatürk ve Alparslan Türkeş fotoğrafları ve hemen altında da iki led ekran yer aldı.

MHP’nin 10. Olağan Kurultayı için seçilen slogan “Türk milleti sensiz asla”. Tribünlerde ise “786 bin kilometrekareyiz biz”, “1000yıldır kardeşiz biz”  “İlkesi olmayanın ülküsü olmaz, ülküsü olmayanın ülkesi olmaz”, “Devletsiz millet olmaz”, “Biz büyük salon içerisinde Genel Başkan Devlet Bahçeli ve genel başkan adaylarından Koray Aydın taraftarlarının karşılıklı sloganlar attıkları görüldü.
Bahçeli konuşurken yandaşlarının hakim olduğu tribünlerden “Hareketin lideri Devlet Bahçeli” ve “Devletin başına Devlet gelecek” sloganları atılırken, Aydın taraftarları“Devletin başına Aydın gelecek” sloganıyla karşılık verdi. Salonda yaşanan slogan çatışmasına rağmen, genel başkan adayları oldukça sakindi. Genel Başkan Devlet Bahçeli,  Koray Aydın, Musavvat Dervişoğlu ve Ahmet Çakar’la tokalaştı ve onlarla birlikte delegeleri selamladı.
Kurultay’ın ilk saatlerinde en dikkat çeken ise kürsünün bulunduğu platformun hemen önündeki gösteri oldu. Salonda rutin program öncesi  Motif Folklor Grubu halk oyunlarıyla gösteri yaptı.Ortada bir semazen, etrafında cem ayini yapan bir grup sembolize edildi. Onların etrafında ise Türkiye’nin farklı bölgelerinden folklor ekipleri yöresel kıyafetler ve kendi figürleri ile ortadaki semazen ve cem yapanlara eşlik etti.Ardından Mahmut Tülek ve Kaya Kuzucu beraber şarkılar söyledi. Şarkılar eşliğinde efeler zeybek oynadı, Karadenizliler horon tepti. Programda ilginç olan ortada semazen, etrafında semah ve kenardaki halk oyunları grubunun üçlü gösterisiydi. Türkiye’nin tüm motifleri yansıtan bu gösteri büyük alkış aldı. Daha sonra Kongreye özel yazılan “Türk Milleti Sensiz Asla” şarkısı seslendirildi. MHP kurultaylarının olmazsa olmazı, Osmaniye Mehter Takımı, kurultayın resmi açılışı yapılmadan önceki gösterileri için sahne aldı.