MKÜ de Nevruz Bayramı kutlamaları

Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
MKÜ de Nevruz Bayramı kutlamaları
 MKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Dalkız, Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Solonunda düzenlenen törende, Nevruz Bayramı'nın halkın kenetlendiği, birbirine barış, sevgi ve saygıyla yaklaştığı çok eski bir kutlama olduğunu söyledi.
     Nevruz Bayramı'nın tabiatın dirilişinin yanı sıra Türk milletinin gün yüzüne, uluslararası alana çıkışını da temsil ettiğini belirten Dalkız, dünyanın her yerinde bu bayramının kutlanmasının barış adına çok önemli olduğunu dile getirdi.
     Dalkız, Nevruz Bayramı'nın bolluk ve bereketi de müjdeleyen, atalardan günümüze kadar gelen, hoşgörünün yayıldığı çok güzel bir gelenek olduğunu ifade etti.
     MKÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Kasım Tucer ise tüm Türk dünyasında kutlanan bu bayramın, insanlığa sevgi ve barış dolu güzel bir gelecek getirmesi dileğinde bulundu.
     Konuşmaların ardından etkinlik konser alanında yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlanması ve temsili olarak çekiçle demir dövülmesiyle sürdü. Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından, davul zurna eşliğinde tüm protokol üyeleri, öğretmen ve öğrenciler birlikte halay çekti.
     Etkinlik, yumurta yarışması ve konserle devam etti. Ayrıca etkinliğe katılanlara ekmek arası döner ve ayran ikram edildi.