MKÜ öğrencilerinden Teksöz'e ziyaret

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrenicileri kentte bulunan tabelaların Türkçe olması konusunda destek girişimde bulunmak üzere Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB)Başkan Abdülkadir Teksöz'e nezaket ziyaretinde bulundukları bildirildi.
MKÜ öğrencilerinden Teksöz'e ziyaret
HESOB'tan yapılan yazılı açıklamada, öğrenciler, Türkçe tabela konusunda yaptıkları çalışmalar ile ilgili Başkan Teksöz'e bilgi verdikleri kaydedildi.
     MKÜ öğrencilerinin yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Teksöz, öğrencilerin bu çalışmasını oldukça anlamlı bulduğunu, tabelalarda Türkçenin kullanılmasına özel bir önem ve hassasiyet gösterilmesi noktasında her türlü katkı ve desteğe hazır olduklarını ifade etti.

     Teksöz, kentleri bir bütün yapan, tarihi mekanları, kendine özgü mimarisi, caddeleri, sokakları, yemekleri, iş yeri isimleri ve sahip olduğu bütün değerler olduğunu kaydederek, ''Bu değerlerin içinde yer alan en önemli bağlayıcı unsur ise milli dildir. Ne yazık ki birçok alanda olduğu gibi ticaret dilinde de bir yabancılaşma ve iş yerlerine yabancı isim verme özentisi başlamıştır. Türk dilinin korunması ve iş yerlerine yabancı isim verilmesinin engellenmesi için yerel yönetimlere ve esnafımıza büyük sorumluluk ve görev düşmektedir. Bunun bilincinde olarak gereken bütün desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı
     MKÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, HESOB Başkanı Teksöz'e desteklerinden dolayı teşekkür ettikleri bildirildi.