MKܒde İhale Genel Mevzuatı Eğitim Semineri

 Mustafa Kemal Üniversitesi PersonelDaire Başkanlığı tarafından Atatürk Konferans Salonunda üç gün süren“İhale Genel Mevzuatı Eğitim Semineri” düzenlendi.

MKܒde İhale Genel Mevzuatı Eğitim Semineri
Kamu İhale Kararları Danışmanı Bahadır Kadron’un konuşmacı olarak katıldığı programaMKÜ Personel Daire Başkanı M. Resul Karadöl, Eğitim Şube Müdürü Özden Yaylacı, İç Denetmen Mustafa Özdemir,Şevki Işıkve çok sayıda idari personel katıldı.Mustafa Kemal Üniversitesi İç Denetçisi Mustafa Özdemir programda yaptığı konuşmasında,İhale Genel Mevzuatı Eğitim Seminerinin MKܒde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek programın içeriği ve katkıları konusunda bilgiler verdi. İç Denetmen Özdemir, Türk Kamu Alımları Sistemi ve Kamu İhale Kanununun 5812 sayılı kanununda yapılan değişikleri, iç kontrol ve kalite yönetimi başlığı altında ele alınacak eğitimin üniversitemiz idari personeli için çok faydalı olacağını ifade etti.Genel olarak denetim idari işlemlerin hukuka uygunluklarının yargısal denetim yanında idari denetim vasıtasıyla sağlanması gerektiğini vurgulayan Kadron, “4734 sayılı kanun ile kamu alımları sisteminde köklü değişiklikler yapılmıştır.
 
 Artık ‘Ekap’ sistemine geçilmesiyle işler daha çok saydamlık kazanmaya başladı. Kamu alımları alanındaki sorunlar, iyi işleyen bir ihale sisteminin temel unsurları, kamu ihale alımları alanındaki sorunlar, süreçte yol alan kamu görevlileri bilgi ehliyet ve dürüstlük bakımından en yüksek standartlara sahip olmalıdır” dedi.Eğitim seminerinin 2. ve 3. gününde katılımcıların yoğun ilgisini çeken konulara değinildi. Konu başlıklarında ihale komisyonlarında, yaklaşık maliyet ve satın alma için piyasa araştırmaları, sözleşmelerin uygulama süreçleri, teslim ve muayene işleri, hak edişler, geçici ve kesin kabul işlemleri yer aldı. Soru cevap şeklinde devam eden programda konuşan Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, böyle bir eğitimin verilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, kurumsallaşma adına üniversitasi çalışanlarının bu gibi konularda daha disiplinli ve dikkatli çalışmaları gerekliliğini vurguladı.Mustafa Kemal Üniversitesi çalışanları tarafından büyük ilgi gören seminerde,Danışman Bahadır Kadron’a hediye verilmesiyle program son buldu.