MKÜ'de TÜBİTAK toplantısı

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ''Bu gibi programlarla ülkenin ekonomik gelişmişliğine katkı sunmayı amaçlıyoruz'' dedi. 
    
MKÜ'de TÜBİTAK toplantısı
MKÜ ve TUBİTAK işbirliğiyle düzenlenen ''Akademik Ar-Ge Destek Programları Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı'' Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonunda yapıldı.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Güder, toplantıda yaptığı konuşmada, toplumun yaşam kalitesini artırmak ve Atatürk'ün gösterdiği ''muasır medeniyetler seviyesi'' hedefine ulaşmak için yetişmiş insan gücüne büyük ihtiyaç olduğunu bildirerek, Türkiye'nin saygın kurumlarından olan TÜBİTAK'ın da bu amaç doğrultusunda ülkenin 81 ilindeki üniversitelerde proje hazırlama konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlediğini söyledi.
     Güder, arzu edilen araştırmacı bilim insanlarının yetişmesi ve uluslararası fonların destekleyeceği projelerin üretilmesi için bu toplantıların önemli olduğuna değinerek, ''Bilimsel alanda projeler üretmek ve bu projelere fon desteği sağlamak için TÜBİTAK'ın başlatmış olduğu bu program, bilim adamları için çok önemli. Bu toplantılardan elde edilecek tecrübeler ile önemli başarılar sağlanacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu gibi programlarla ülkenin ekonomik gelişmişliğine katkı sunmayı amaçlıyoruz'' dedi.
     Türkiye'de bulunan devlet ve vakıf üniversiteleri arasında en başarılı ilk 10 üniversite arasına girmeyi hedeflediklerini anlatan Güder, ülkenin gelişiminde ve evrensel başarıda yetişmiş insan gücünün yanı sıra kaynakların doğru kullanılmasının ve evrensel çalışma alanları oluşturulmasının gerekli olduğunu ifade etti.
     Güder, dünyayı bugün olduğundan daha yaşanabilir hale getirmek için değiştirmek gerektiğini kaydederek, bu değişimi sağlamanın yolunun da kaliteli ve birikimli bilim insanı yetiştirmekle mümkün olacağını dile getirdi.
     TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanı Doç. Dr. Necati Demir ise geçen yıl Aralık ayında başlayan bilgilendirme toplantılarının şimdiye kadar 20 ilde yapıldığını vurgulayarak, toplantıların 81 ildeki tüm üniversitelerde yapılacağını ifade etti.
     Toplantılarda yalnızca proje üretme konusunda bilgilendirme yapılmadığını, aynı zamanda üniversiteler ile TÜBİTAK arasında köprü oluşturulduğunu anlatan Demir, TÜBİTAK'ın üniversitelerle daha çok işbirliği yapmak istediğini, tüm toplantılarda belirttiklerini söyledi.
     Demir, daha sonra üniversitelerdeki akademik kadroların TÜBİTAK'a yolladığı projelerde dikkat etmesi gereken konularla ilgili bilgi verdi.
     Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç'un yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi katıldı.
MKÜ'de TÜBİTAK toplantısı haberi 17 Ocak 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  98010 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle