MKÜ'DEN SURİYELİ SIĞINMACILARA YARDIM ELİ

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Dalkız başkanlığında bir heyet Türk Kızılay Antakya Şubesi'ni ziyaret ederek, iç savaş nedeniyle kentte barınan Suriyeli vatandaşlar için toplanan yardımları Kızılay görevlilerine teslim etti.
MKÜ'DEN SURİYELİ SIĞINMACILARA YARDIM ELİ
Dalkız ziyarette yaptığı konuşmada, bir yönetimin kendi halkına bu kadar zulmetmesinin hiç hoş bir davranış olmadığını, bu durumun tasvip edilemeyeceğini, insanlık dramı olarak nitelendirdiği bu soykırıma ve katliama dünya ülkelerinin ses çıkarmamasını ve duyarsızlığını da eleştirdi.
     MKÜ Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Yakup Bulut ise Türkiye'nin Suriye'den kente iltica eden insanlara yardım elini uzatmada bir insanlık örneği gösterdiğini ifade ederek, komşu ülkede bir insanlık dramının yaşandığını, insanların güvensiz bir ortamda acı ve sıkıntı çektiğini, bunu bir nebze olsun dindirmek amacıyla gerekli yardımları devlet olarak yaptıklarını belirtti.
 
 

     Dünyanın her yerinde mağdur ve mazlum insanlara her zaman destek verdiklerini belirten Bulut, Bugün de mağdur durumda olan Suriye halkına yardım ettiklerini, Suriye halkı ile sosyal ve kültürel birçok bağın bulunduğu dikkate alındığında, bu yardımın daha da anlamlı olduğunun anlaşılacağını kaydetti.
     Kızılay Ekibi Genel Koordinatörü Eylem Şavur ise yaşananların çok üzücü olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
     ''Söz konusu politika ve ülkenin içinde yaşananlar olunca, biz sadece Kızılay olarak bu işin yardım konusuna bakabiliyoruz. Bu yardım kapsamında Nisan ayında 200 kişilik grup, Yayladağı'nda misafir edildiler. Ardından Suriye'deki durum, giderek kötüleşince buraya gelişler arttı. Bundan dolayı beş kampta hizmet sunmaya başladık. Giyiminden beslenmesine kadar kampın içerisindeki birçok ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz. Büyük bir ekip halinde çalışıyoruz. Kampların asli sorumluları, kaymakamlıklarla yerel otoritede olup onlar da çok ciddi ve başarılı bir şekilde hizmet sunuyorlar. Türkiye'de kurulan bu kamplar, gerçekten dünya standardının üstünde kurulmuş kamplar, ama gönül ister ki bu insanların bu kadar çileyi çekip de kendi topraklarından, evlerinden uzak kalmamalarıdır. Suriye, sadece komşumuz değil aynı zamanda akrabalık bağlarının da güçlü olduğu bir ülkedir.''
     Kızılay ekibi, MKÜ yardımlarından ve farkındalık oluşturan faaliyetlerinden dolayı teşekkürlerini sunduğu belirtildi.
     Ziyarette Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Erayman da yer aldı.