Musevi Vatandaşların Hamursuz Bayramı Kutlamaları Başladı

Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, eşi Sevim Topaca Hanımefendi ile birlikte havrayı ziyaret ederek, ilimizde yaşayan Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı kutlamalarına ortak oldu.
Musevi Vatandaşların Hamursuz Bayramı Kutlamaları Başladı
Antakya Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu tarafından karşılanan Vali Topaca’ya, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven’in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. Gazi Demir ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu da eşlik etti.Vali Topaca, Musevi vatandaşlarımızın bayram sevincine ortak olmak için burada olduklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Hatay, farklı dil, din, mezhepten insanların yüzyıllardır bir arada ve kardeşçe yaşadığı müstesna bir şehir.  Burada herkes kendi inanç sisteminin gereklerini rahatlıkla yerine getirir ve kimse de bunu yadırgamaz. Biz, burada varlığını sürdüren tüm semavi dinlerin özel günlerinde hep bir aradayız ve bu coşkuyu hep birlikte kutlarız. İşte bizi ayakta tutacak olan da bu hoşgörü bilincidir.İnşallah Hatay’daki ve ülkemizdeki bu barış, kardeşlik, hoşgörü iklimi daim olur. Ortak kültürümüzün ürünleri olan bayramlarımızın bizlere hayırlar getirmesini diliyorum." dedi. Hatay Musevi Cemaati Başkanı Cenudioğlu ise Hamursuz Bayramı'nın, İbrani Kavminin Mısır'da Musa Peygamber önderliğinde Firavun'un zulmünden, esaretten özgürlüğe kaçışı sırasında unu suyla yoğurup yemeleri anısına kutlandığını anlattı ve misafirlerine mayasız ekmek ikram etti.
Musevi Vatandaşların Hamursuz Bayramı Kutlamaları Başladı haberi 26 Nisan 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine tarafından  5620 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.