Narenciye Sektör Araştırması projesi

Dörtyol Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın hazırladığı proje ile narenciye sektörünün geliştirilmesi ve rekabet gücünün artırılması planlanıyor.
Narenciye Sektör Araştırması projesi
   Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası salonunda düzenlenen program ile ''Narenciye Sektör Araştırması'' adlı proje hakkında bilgi veren Dörtyol Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Bölükbaşı, hazırladıkları projenin DOĞAKA'ya sunulan 187 proje arasından 4. olduğunu söyledi.
     Hatay genelinde narenciyenin yüzde 47'sinin Dörtyol'da üretildiğini vurgulayan Bölükbaşı, ülkede narenciye üretim potansiyelinin yüksek olduğunu ancak üretim ve ihracat rakamlarına henüz ulaşamadıklarını ifade etti.
     Dörtyol bölgesinde yapılacak narenciye sektör raporunun, üretim ve ihracat rakamlarının belirlenmesi için hazırlandığını anlatan Bölükbaşı, narenciye sektöründeki sorunlara bu projeyle çözüm bulmayı hedeflediklerini kaydetti.
     Bölükbaşı, gelecek sezon narenciye üretiminin daha iyi olması için Dörtyol'da çalıştay, seminer ve toplantı düzenleneceğine değinerek, narenciye üretiminin her yönü ile ele alacağını dile getirdi.
     Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Bostanbudak da yaptığı konuşmada, Çukurova bölgesinde Türkiye'deki toplam turunçgilin yüzde 70'inin üretildiğini belirtti.

     Bostanbudak, greyfurt ve limonun yüzde 90'ının, portakal ve mandalinanın yüzde 60'ının bu bölgede üretildiğini bildirerek, şöyle konuştu:
     ''Adana, Hatay ve Mersin'de en fazla üretilen ürün portakal ve mandalinadır. Hatay greyfurt ve mandalina üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Fakat yeteri kadar pazar değeri yüksek, sağlıklı ve ucuz fidan bulunmaması, gübre, ilaç, sulama, mazot gibi girdi maliyetlerinin her geçen gün artması ve verilen desteklerin yetersiz kalması, kredi ve finansman teminindeki zorluklar, üreticiyi her türlü riske karşı koruyacak etkin bir sigorta sisteminin olmaması başlıca sorunlar arasındadır. Etkin ve iyi işleyen bir pazarlama sistemi bulunmayışı da sektörü olumsuz etkilemektedir.''
     Toplantının ardından katılımcılara portakal suyu ikram edilerek bu tür toplantılarda çay yerine portakal suyu ikramının narenciye tanıtımında etkili olacağı belirtildi.