NARENCİYE ÜRETİCİSİ BU YIL UMUTLU‏

Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birlik Başkanı Hacı İbrahim Seçer; “Geçen sene narenciye ürün satış fiyatlarının düşük olması sebebiyle mağdur olan çiftçimizin 2015 yılı sezonundan umutlu oldukları görülmektedir. 
NARENCİYE ÜRETİCİSİ BU YIL UMUTLU‏
Fakat üreticilerimizin burada dikkat etmesi gereken en önemli husus ihracata yönelik ürün arzı yaratmalarıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli hususta Akdeniz Meyve Sineği ve tescil edilmiş diğer zararlara karşı üreticimizin dikkatli olması gerekir” dedi.Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birlik Başkanı Hacı İbrahim Seçer yaptığı açıklamada; “Narenciye sektöründeki büyüme ve kaliteli ürün arayışı devam etmektedir. Yüreğir Ziraat Odası verilerine göre 3,6 milyon ton olan narenciye üretiminin ancak 1/3’i ihraç edilmektedir. Bu veriler ışığında 2014 yılı sezonun da karşılaşılan sorunlara çeşitli çözümler  getirilmesi üşünülmektedir.Üreticilerimiz, Akdeniz Meyve Sineği ve dünyada zararı tescil edilmiş diğer zararlara karşı sürekli uyarılarak kontroller yapılmaktadır. Bu ve buna benzer uygulamalar yapıldığı halde; son dönemde gazetelerde yer alan 23 ton nektarin ve 10 ton şeftalinin Rusya’dan geri gönderildiği; Batı Çiçek Tripsi adındaki zararlıya karşı karantina kurallarını uyguladıkları bildirilmektedir. Türkiye’nin narenciye ihracatının yapılacağı tarihlere yaklaşılması sebebiyle bu tür ürünlerin üretimini yapan üreticilerimizin ve yardımcı olan tarım danışmanlarının meseleye daha özenle eğilmelerinin ve ürünlerin reddedilmesine sebep olan unsurların narenci-ye ihracatına da zarar verebileceği unutulmamalıdır.Geçen sene ürün satış fiyatlarının düşük olması sebebiyle mağdur olan çiftçimizin 2015 yılı sezonundan umutlu oldukları görülmektedir. İçinde bulunduğumuz sezonda su ile ilgili sıkıntı oluşmamış, yağış açısından bereketli bir sezon devam etmektedir. Bölgemizdeki narenciye ürünleri özellikle ihracat ürünü olan satsuma mandalinasının çiçeklenme döneminde yeterince çiçek açıp meyveye dönüştüğü görülmüş, fakat haziran ayında mevsim normallerinin üzerinde görülen hava sıcaklığının 1-2 gün yüksek olması sonucu dalında yoğun olan mahsulün bir kısmının döküldüğü görülmüştür. İlçemizde ve önemli bir narenciye üretim bölgesi olan Akdeniz’de yaşanan bu olay neticesinde ürünlerimiz seyrelmiş, ürün kalitemiz daha da artmıştır. Bu sezon ihracatta görülen ihtiyaç ve yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı üreticilerimiz sezona daha umutlu ve ürün fiyatları açısından beklentileri artmış bir şekilde girmişlerdir. Ürünlerimizin randımanlı, bereketli ve piyasalarda hak ettiği değeri, fiyatı bularak 2015 yılı narenciye üretimimizin; tüm üreticilere, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.
NARENCİYE ÜRETİCİSİ BU YIL UMUTLU‏ haberi 04 Ağustos 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  1620 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle