NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ GELİŞTİRMENİN YOLU MESLEKİ EĞİTİMDEN GEÇER

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsacı Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, nitelikli insan gücü geliştirmenin yolunun mesleki eğitimden geçtiğini bildirdi.
NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ GELİŞTİRMENİN YOLU MESLEKİ EĞİTİMDEN GEÇER
  Kuseyri, yazılı açıklamasında, il de ve ülkede eğitim alanındaki sorunları masaya yatırarak eğitim seviyesini daha yukarı yükseltmek için ''Mesleki Eğitim Çalıştayı'' düzenlendiğini kaydetti.
     Türkiye?de her yıl 700 bin gencin istihdama katıldığını ifade eden Kuseyri, şöyle devam etti:
     ''Öğrencilerin yaklaşık yüzde 60?lık, eğitimcilerin yüzde 85?lik ve sanayicilerin yüzde 60?lık bölümü mesleki eğitimin düşük statülü bir eğitim olduğundan hem fikirdir. Mesleki eğitimin başarısızlığındaki temel unsurun eğitim sistemimiz olduğu ve etkili bir meslek eğitim politikamızın olmadığı ve maalesef meslek eğitiminin düşük statülü bir eğitim olarak algılandığı sonucunun ortaya çıktığını belirtmek isterim.''
     Türkiye'nin 2023 yılına kadar dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer alması için çalışmalar yapıldığını belirten Kuseyri, şunları kaydetti:
 
 
 
     ''Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflemektedir. Türkiye?nin, bu kalkınma hedefleri çerçevesinde, gerekli altyapıyı oluşturması, onu sağlam bir hale getirmesi önemli bir sorumluluk ve hatta zorunluluktur. bu 500 milyar dolarlık ihracat için gerekli üretimi yapacak olan, aslında, nitelikli işgücüdür. bu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için de mesleki eğitimin önemi, inkar edilemez derecede büyüktür.''
     Kuseyri, hızlı değişen dünyada genç nüfusa sahip olmanın büyük avantaj olduğunun unutulmaması gerektiğini, gençlerin iyi yetiştirildiği takdirde dünya ile rekabet edebilir konuma getirilebileceğini de belirtti.