ÖĞRENCİLERİN KİRALIK EV ARAYIŞI FİYATLARI YÜKSELTTİ

Antakya Emlak Müşavirleri ve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atilla Sahillioğlu, Hatay'da üniversite kayıtlarının başlamasıyla birlikte evlerde kalmak isteyen öğrencilerin sayısındaki artış nedeniyle kiralık evlere yoğun bir talep olduğunu söyledi.
ÖĞRENCİLERİN KİRALIK EV ARAYIŞI FİYATLARI YÜKSELTTİ
 Sahillioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da öğrencilerin ev bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.
     Kentteki evlerin genellikle öğrencilere uygun olarak yapılmadığını vurgulayan Sahillioğlu, ''Kentte kiralık evlerde kalmayı tercih eden öğrencilerin sayısı çok fazla, bununla birlikte mevcut öğrenci yurtlarının kapasitesinin azlığı nedeniyle kira bedelleri yüzde 25 oranında artış gösterdi. Hatay'daki konutlar genelde öğrenciye dönük olarak yapılmamaktadır. Öğrencilerin tercihi genelde 1+1 veya 2+1 konutlar şeklinde oluyor. Ama ne yazık ki bu konutların sayısı çok az. Durum böyle olurken mevcut konutlara talep artarken fiyatları da yükseliyor'' diye konuştu.

     Sahillioğlu, geçtiğimiz aylarda yapılan memur atamalarının da öğrencilerin kiralık ev bulmasında sıkıntı yaratığını kaydetti.
     Bu yıl MKÜ'ye yaklaşık 8 bin 500 civarında yeni kayıt yaptırılacağını vurgulayan Sahillioğlu, ''Bu öğrencilerden her 4 kişiden birinin aynı evde kaldığını düşünürsek en az 2 bin eve ihtiyaç olacaktır. Bu da şimdilik mümkün görünmüyor. En kısa zaman içerisinde yeni yurtlar açılması ve öğrencilere dönük konutlar inşa edilmelidir'' dedi.