Öğretmen okullarının kuruluşunun 164. yıldönümü

 Öğretmen okullarının kuruluşunun 164. yıldönümü, Dörtyol Öğretmen Lisesi'nde düzenlenen törenle kutlandı.
Öğretmen okullarının kuruluşunun 164. yıldönümü
Öğretmenevi salonunda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
     Törende konuşan Kaymakam Hacı Hasan Özyiğit, öğretmenlerin eğitim kalitesinin belirleyicisi olduklarını belirterek, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır'' sözünü hatırlattı.
     Öğretmenlerin, öğrencilerine bilgiyi aktaran değil bilgiye ulaşmanın yollarını ve kaynaklarını gösteren kişiler olduğunu vurgulayan Özyiğit, dinamik ve işini seven, eğitimde öğrencisini merkez alan öğretmenlere ihtiyaç olduğunu ifade etti.
     AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da günün anısına her yıl geleneksel hale getirilen ''Eğitimde Ulu Çınar'' ödülünü, ilçenin ilk öğretmenlerinden Musa Kazım Arıkan'ın kızı Zeynep Arıkan Aslan'a verdi.
     Türkoğlu, öğretmen okullarının kuruluş amacının irfan ordusu yetiştirmek olduğuna değinerek, ''164 yıldır bu uğurda çaba sarf edilmektedir. İlçemizin ilk öğretmenlerinden Musa Kazım Arıkan hocamız anısına bu ödülü vermekten gurur duymaktayım'' dedi.
     Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Mehmet Toksoy ise ülkeyi gerçek hedefe, mutluluğa ve refaha ulaştırmak için iki güce ihtiyaç olduğunu belirterek, bunlardan birinin vatanı savunan askeri ordu, diğerinin de memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusu olduğunu söyledi.
     Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi ile devam eden program, ödül töreni ile son buldu.
     Törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Erdal, belde belediye başkanları ve eğitimciler katıldı.