Ölüm değil çözüm istiyoruz

İHD, KESK, HDK, ÖDP, Halkevleri, MKÜ Öğder, İnsan Hakları Derneği adına basın açıklaması yapan Mithat Can, Türkiye’nin bazı cezaevlerinde 12 Eylül 2012 günü başlatılan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerinin 53. gününe girdiğini söyledi.
Ölüm değil çözüm istiyoruz

Mydones önündeki eylemde İHD, KESK, HDK, ÖDP, Halkevleri, MKÜ Öğder, İnsan Hakları Derneği adına basın açıklaması yapan İHDA Başkanı Mithat Can, Açlık grevlerine giren PKK ve KCK tutuklu ve hükümlüleri, İmralı, tecridin kaldırılması, anadilde savunma ve eğitim hakkının tanınması gibi talepleri olduğu kamuoyunca bilinmekte olduğunu belirterek, “Dünya Tabipler Birliğinin 1991 tarihi Malta bildirgesi açlık grevcisini “açlık grevcisi kendi iradesiyle karar vermiş, zihinsel olarak ehliyetli, belirli bir zaman için yiyecek ve veya sıvı almayı reddeden kişi” olarak tanımlamaktadır” dedi.

“Açlık grevi bir protesto biçimidir, intihar biçimi olmadığına dikkat çeken Can açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Kişi kendi iradesi ile bilinçli olarak yiyeceği reddetmektedir. Bir açlık grevi ölümle sonuçlanabilir fakat temel amaç ölüm değildir. Günlük belli miktarlarda su, tuz ve şeker alımını devam ettirmek esasına dayanır. Ayrıca açlık grevi sonlandırıldığında kalıcı nörolojik arazları görülmemesi için B1 vitaminin mutlaka alınması gerekir.

İnsan hakları savunucuları ve demokratik kamuoyu hiçbir zaman açlık grevlerinin ölüm orucuna dönüşmesini istemezler. Bu nedenle açlık grevi eylemine başvuran mahsupların başta sağlık olmak üzere, yaşam haklarının korunması için tüm yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermesini savunurlar. Bugün itibari ile yaklaşık 80 cezaevinde 600’ün üzerinde mahpusun açlık grevini sürdürdüğü ve her hafta yeni katılımların olduğu anlaşılmaktadır.

53. gününe giren süresiz ve dönüşümsüz açlık grevcisi eylemcisinin sayısının giderek arttığı ve tüm PKK ve KCK davalarından yargılanan tutuklu ve hükümlüleri kapsayacağı bilgileri gelmektedir. Böyle bir şey gerçekleşirse binlerce kişinin sağlık ve yaşam hakkının tehlikeye gireceği de kesindir. 2000 yılında yaşanan açlık grevlerine yapılan müdahaleye ve açlık grevleri sonucu onlarca insan ölmüş ve yüzlerce insan sakat kalmıştı.

Böyle bir durumun tekrar ortaya çıkmaması için Adalet Bakanlığı insan hakları savunucularının ve tabip odalarının açlık grevi yapılan cezaevlerini ziyaret etmesine izin verilmelidir.

Biz insan hakları savunucuları, demokratik kitle örgütleri sendikalar, siyasi partiler ve aydınlar olarak diyoruz ki, ölüm değil çözüm istiyoruz. Acılar yaşanmasın, analar ağlamasın, insanlar ölmesin”.

Ölüm değil çözüm istiyoruz haberi 05 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  122775 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle