ORGANİK TARIM VE İYİ TARIM TOPLANTISI

Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi Organik Tarım Tim Başkanı Mustafa Sevinir, organik tarımın değer yaratan bir üretim sistemi olduğunu belirtti.
ORGANİK TARIM VE İYİ TARIM TOPLANTISI
   Sevinir, Ekolojik Tarım Kontrol Organizasyonu (ETKO) tarından Antakya Ziraat Odası'nda düzenlenen ''Organik Tarım ve İyi Tarım'' toplantısında yaptığı konuşmada, organik tarımın, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olarak yapılan tarımsal üretim biçimi olduğunu söyledi. 
     Organik tarımın amacının, toprak, su kaynakları ve havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ile insan sağlığını azami derecede korumak olduğunu ifade eden Sevinir, ''Bu tarımın sözleşmeli, tarladan tüketiciye ulaşıncaya kadar kontrollü, sertifikalı, planlı, her aşaması kayıt altına alınmış ve karşılıklı güven esasına dayanan bir sistem. Organik tarım değer yaratan bir üretim sistemidir'' diye konuştu.
 

     Pazar garantisi, devlet desteği ile bilgi ve girdi desteği gibi nedenlerle organik tarımın tercih edilir hale geldiğini vurgulayan Sevinir, şuan en fazla Ege Bölgesi'nde bu tarımın yoğun olarak yapıldığını, burayı Marmara ve Karadeniz bölgelerinin takip ettiğini kaydetti.
     Toplantıya katılanlara katılım belgesinin verildiği etkinlikte, Sevinir, katılımcıların sorularını yanıtladı. Toplantıya Antakya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Sever ve ETKO Bölge Sorumlusu Ali Edipoğlu katıldı.