Osmanlı süvarileri için yapılan hamam hala hizmet veriyor

Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında süvarilerin yıkanması için yapılan Hatay'daki Cindi Hamamı, 494 yıldır görünümü, farklı mimari tarzıyla aslına uygun olarak hizmet vermeye devam ediyor -Tarihi hamam geçmişten gelen yıkanma kültürünü yaşatmanın yanında yöreye özgü geleneksel düğün öncesi yemekli müzikli eğlencelere de ev sahipliği yapıyor
Osmanlı süvarileri için yapılan hamam hala hizmet veriyor
Tarihte çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ve tarihi İpek Yolu üzerinde yer alması nedeniyle büyük bir zenginliği bünyesinde barındıran Hatay, yaklaşık 500 yıldır hizmet veren tarihi bir hamama sahip.
     Kent merkezinde Zenginler Mahallesi'nde bulunan ve Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında cündi (süvari) askerlerin yıkanması için 1517 yılında Sinan Paşa tarafından yapılan Cindi Hamamı Hatay'da dikkati çeken önemli tarihi yapılar arasında yerini alıyor.
     İki kubbeden oluşan, soğukluğunda mermer bir şadırvanın da yer aldığı ve duvarlarında stilize bitkisel bezemelerin de bulunduğu hamam, 494 yıldan bu yana ayakta kalmasının yanı sıra hala aynı amaca hizmet edecek şekilde kullanılıyor.
     Savaşa giden askerlerin yıkanması için inşa edilen hamam, bugün kentteki vatandaşların yanı sıra yerli ve yabancı turistlere nostaljik bir ortamda aynı hizmeti veriyor

     Teknolojik gelişmeler nedeniyle birçoğu zaman içerisinde yok olan, atıl duruma gelen veya yıkılan hamamların aksine Cindi Hamamı'nın ayakta kalabilmesi için müşterilere farklı bir takım hizmetler sunuluyor.
     Cindi Hamamı'nı işleten Mehmet Vefa Camlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ata mesleği hamamcılığın kendisine babadan miras kaldığını ve yıllardır bu işi sürdürdüğünü, ancak müşteri yoğunluğunun eskiye göre çok az olduğunu söyledi.
     Bir zamanlar, insanların hamam için adeta kuyruk oluşturduğunu vurgulayan Camlı, ancak bu hareketli günlerin çok gerilerde kaldığını, artık güneş enerjisi ve şofbenin suyu ısıttığı küvetli, duşlu banyoların hamamların eski cazibesini yitirmesine neden olduğunu belirtti.  
     Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında askerlerin yıkanması için yapılan hamamı ayakta tutabilmek için her şeye rağmen direndiğini ifade eden Camlı, ''Şu an daha çok yaşı ilerlemiş kişiler hamamı tercih ediyor. Gençlerimiz, havuzun yanı sıra sauna ve masaj, buhar salonlarının bulunduğu güzellik merkezlerini tercih eder hale geldi. Ancak tarihi bir yapı olan bu hamamı azalan müşteri potansiyeline rağmen kapatmak istemiyorum. Ata mesleğini ölünceye kadar devam ettirmek için çaba harcıyorum'' diye konuştu.
 
      Hamama müşteri çekebilmek için yıkama ve kese yapmanın dışında farklı hizmetler de verdiklerinin altını çizen Camlı, buraya gelenlere sıcak ve soğuk içecek servisinin yanı sıra meyve ikramında da bulunduklarını kaydetti.
    
     -Hamamda geleneksel düğün eğlencesi -
    
     Osmanlı'dan kalma tarihi hamamda geleneksel düğün eğlencelerinin de düzenlendiğini ifade eden Camlı, müşterilerin hamamı kapatarak sazlı sözlü eğlence yapabildiklerini söyledi.
     Bu tür eğlencelerde damat adayının hamama en yakın arkadaşlarını davet ettiğini vurgulayan Camlı, şöyle devam etti:
     ''Müşterilerimizin talebi doğrultusunda hamamda özel eğlenceler düzenliyoruz. Evlilik hazırlığı yapan damat adayı buraya gelerek yakın arkadaşlarıyla birlikte kente özgü yöresel yemeklerin yer aldığı bir sofra kuruyor. Sarma içinden oruğa, kaytaz böreğinden künefeye kadar çok sayıda meze ve yemekle donatılan sofrada müşterilerimiz müzik eşliğinde doyasıya eğleniyor. Ardından da hamamın yıkanma bölümüne geçerek hem kese yaptırıyorlar hem de yıkanıyorlar. Geleneksel düğün eğlencesini son zamanlarda bazı müşterilerimiz nişan ve sünnetlerde de yapmaya başladı.''
     Hamamlarında sadece erkeklere hizmet verildiğini belirten Camlı, tarihi dokusu nedeniyle tek bir çivi bile çakamadıkları binanın restorasyonu konusunda destek beklediklerini sözlerine ekledi.