OTİSTİK MAHMUT'UN DRAMI

Hatay’ın Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesinde ikamet eden 39 yaşındaki Neriman Nas 7 yaşındaki otistik oğlu Mahmut Nas’ın etiğimi için hayırseverlerin desteğini bekliyor.

OTİSTİK MAHMUT'UN DRAMI
Eşi O.N.’nin 2 yıl önce 7 yıl hüküm giyerek Kayseri Yahyalı Cezaevinde yatmakta olduğunu belirten Neriman Nas; “Yedi yaşında otistik bir oğlum var. İkibuçuk yaşında otistik olduğunu fark ettik. Adana’da Balcalı Hastanesinde Prof. Ayşe Avcı’ya götürdük. Otistik olduğuna dair teşhisi o koydu. Otizimle ilgili eğitimleri sadece İzmir ve İstanbul gibi büyük illerde veriyorlar. Beş yıldır çocuğumu bu eğitim kurumlarının hiçbirine götüremedim. İzmir’de Neşe Balçı’dan randevu aldım. Bana ilk etapta 25 Bin TL ödeyeceksin dediler. Tıkandım kaldım, çocuğumu götüremedim. 21 yaşında bir kızım var. Eğzincan Eğitim Fakültesinde ikinci öğretimde okuyor. Onun okul harcını dahi yatıramadım. 12 yaşında bir kızım var orta öğrenime devam ediyor. Bütün gelirim devletimizin verdiği özürlü bakıcı maaşından ibaret. Oda aylık 730 TL civarında. Evim kira. 2 Aylık 250 TL kira parası ödüyorum. Üç aylık kira borcum birikti. Elektrik su ve diğer faturalı giderlere yetişemez oldum. Eşim 2 yıldır cezaevinde yatıyor. Toplam 7 yıl hüküm almış durumda. Kaymakamlıktan ve Belediyeden yardım istedim. Bakıcı maaşı aldığım için başka yardım yapamıyorlar. Oğlum Mahmut’u haftada bir rehabilitasyon merkezine götürüyorum. Ama Doktorumuz Ayşe Avcı Mahmut’un otizmle ilgili olarak eğitim alması gerektiğini söylüyor. Ne yapacağımı bilemez durumdayım. Yazın altını açık bıraksam da kışın alt bezi kullanmak zorunda kalıyoruz. Aksi halde evin içinde tuvaletini yapıyor. Geceleri sürekli ağlıyor, huzursuzlaşıyor.    

Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL(Hatay),(DHA)

OTİSTİK MAHMUT'UN DRAMI haberi 03 Şubat 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  20740 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle