Padovese'nin öldürülmesi davası devam ediyor

Papalık Anadolu Temsilcisi Padovese'nin öldürülmesi -İskenderun'da Papalık Anadolu Temsilcisi Padovese'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan, hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi -Sanık Murat Altun, bu duruşmada da kendini iyi hissetmediği gerekçesiyle savunma yapmadı
Padovese'nin öldürülmesi davası devam ediyor
Hatay'ın İskenderun ilçesinde Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese'yi bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan, hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi.
     İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Luigi Padovese'yi (64) ilçeye bağlı Karaağaç beldesi Sultanköy Mahallesi'ndeki evinde 3 Haziran 2010'da bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla hakkında ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanık Murat Altun (27) ve avukatı hazır bulundu.
     Avukat Ercan Eriş, Anadolu Katolik Kiliseleri Episkoposluğunu temsilen gözlemci olarak duruşmayı izledi. Padovese'nin yasal mirasçılarının davada katılan taraf olup olmama konusunda hala karar vermedikleri için duruşmaya gelmedikleri öğrenildi.
     Sanık Murat Altun, duruşmada mahkeme başkanı Cengiz Sayılgan'ın savunma yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, ''Kendimi iyi ve hazır hissetmiyorum. Bu nedenle de savunma yapmak istemiyorum'' dedi.
     Sanık Avukatı Cihan Önal da müvekkilinin tedavisinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:
     ''Müvekkilim geçirdiği rahatsızlık nedeniyle ağır antidepresan hapları kullanıyor. Bu nedenle kendisiyle sağlıklı şekilde konuşamıyorum. Müvekkilim Altun için Adli Tıp Genel Kurulundan istenen akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair raporun gelmesini bekliyoruz. Bu rapor gelene kadar ve savunmanın hazırlanması için süre talep ediyoruz.''
     Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Sayan da mütalaasında sanık avukatının talebi üzerine savunma hazırlamaları için süre ve sanık Altun'un tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talebinde bulundu.
     Mahkeme heyeti, duruşma sonunda sanık Altun'un tutukluluk halinin devamına, savunma hazırlanması için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

     
     -İddianameden-
    
     İddianamede, olay tarihine kadar yaklaşık 4,5 yıl şoförlüğünü yaptığı Padovese'yi öldüren sanık Murat Altun'un olay yeri olan evin sahil kısmında sandalyede otururken yakalandığı belirtildi.
     Boğazı kesilmiş vaziyette bulunan Padovese'yi kendisinin öldürdüğünü söyleyen Altun ile ilgili iddianamede şu ifadelere yer verildi:
     ''Olay yerinde yapılan incelemede evin giriş kapısından 5 metre ileride boğazı kesilmiş yarı çıplak vaziyette kanlar içerisinde ceset olduğu görüldü. Evin mutfak kısmında mavi ve siyah saplı üzerlerinde kan lekeleri bulunan 2 bıçak tespit edildi. Adana Adli Tıp Grup Başkanlığınca düzenlenen otopsi raporunda, ölen kişinin vücudunda 15 adet kesici ve delici alet yaralanması ve bir adet boğazlama kesisi bulunduğu, boğazlama kesisi ve 2 adet yaralamanın öldürücü olduğu belirtildi.''
     İddianamede, Mehmet K. hakkında kasten öldürmeye azmettirme suçundan takipsizlik kararı verildiği belirtildi.
     Papalık Anadolu Temsilcisi Luigi Padovese, 3 Haziran 2010'da Hatay'ın İskenderun ilçesinin Karaağaç beldesi Sultanköy Mahallesi'ndeki evinde bıçaklanarak öldürülmüştü. Olayla ilgili olarak Padovese'nin 4,5 yıldır şoförlüğünü yapan Murat Altun katil zanlısı olarak tutuklanmıştı.