Perakende Satış Hacim Endeksi Şubat 2014

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %0,5 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,9 ve otomotiv yakıtı satışları %1,0 azaldı.
Perakende Satış Hacim Endeksi Şubat 2014
Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,0 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,0 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %7,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,0 ve otomotiv yakıtı satışları %5,8 arttı.Perakende ciro bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %1,8 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,0 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise %1,8 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %16,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %11,5 ve otomotiv yakıtı satışları %13,4 arttı.
Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 07 Mayıs 2014’tür.
_____________________________________________________________________________________
AÇIKLAMALAR
“Otomotiv yakıtı” endekslerinde takvim etkisi gözlenmemiştir. Bu nedenle “takvim etkilerinden arındırılmış” seriler yerine “arındırılmamış” seriler kullanılmıştır.