Posta güvercinlerinin yarış hazırlığı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki güvercin yetiştiricileri, her yıl gerçekleştirdikleri yarışlar için güvercinleri aylar öncesinden kampa alıyor
Posta güvercinlerinin yarış hazırlığı.
İlçede 18 yıldır güvercin yetiştiriciliği yapan Ertuğrul Hamzalıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pınarbaşı Mahallesi'ndeki evinin damında yaptığı kümeste yetiştirdiği 200 güvercinden 80'inin posta güvercini olduğunu belirtti.
     Çocukları gibi gördüğü güvercinlerin her birine isimleri ile hitap ettiğini vurgulayan Hamzalıoğlu, çevre il ve ilçelerdeki güvercin yetiştiricilerinin katılımıyla her yıl kış mevsiminde yarışma düzenlediklerini ve bu yıl Şubat ayında yapılacak yarışlarda güvercinlerin maharetlerini sergileyeceğini ifade etti.
     Yarışlar öncesinde derece elde etmesi için güvercinleri aylar öncesinden kampa aldığını anlatan Hamzalıoğlu, haftanın beş günü güvercinlerine antrenman yaptırdığını ve onları arpa, buğday, darı gibi yemlerin yanı sıra C vitamini ile beslediğini söyledi.
     Hamzalıoğlu, güvercin yetiştiricileri arasında gelenek haline gelen yarışlara, Hatay ve ilçelerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerden de katılım olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:
     ''Bu yarışlarda dereceye giren güvercinlere ve yetiştiricilerine çeşitli ödüller veriliyor. Ben de her yıl bu yarışlara katılarak güvercinlerimin ne kadar iyi olduğunu görebiliyorum. Yarışmalarda belli bir mesafeden bırakılan kuşlardan hangisinin belirlenen hedefe en kısa sürede ulaşacağını saptıyoruz. Ayrıca gökyüzüne bırakılan güvercinler arasında da hangisinin gökte en fazla kalacağına bakıyoruz. Birinci olan güvercinin sahibine para ödülü, güvercine de yem ödülü veriyoruz.''
     Hamzalıoğlu, posta güvercinlerinin sıradan güvercinlere benzemediğine ve fiyat olarak diğer güvercinlerden pahalı olduğuna belirterek, ''Yaşam süreleri 5 ile 10 yıl arasında değişen posta güvercinlerinin bakımı da büyük özveri istiyor'' dedi.
     Güvercinlerine, olimpiyatlara ya da şampiyonalara hazırlanan sporcular gibi sürekli antrenman yaptırdığını vurgulayan Hamzalıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Yarışlar için sıkı çalışma, disiplin ve düzenli uçuş şart. Onlara çocuk gibi bakılmalı ve hastalıklara karşı aşılarının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Posta güvercinleri de uzun süre uçabilen, dayanıklı ve sahibine sadık kuşlar olduğu için tercih ediliyor. Kuşlarımla aramda adeta evlat ile baba arasındaki ilişki var. Yarışlarda da başarılı oldukları zaman aramızdaki bağ daha da kuvvetleniyor.''
     Yarışlarla kuşların sahibine bağlılığının da test edildiğinin altını çizen Hamzalıoğlu, iyi uçabilen ve yarışlarda derece elde eden posta güvercinlerinin 2 bin liraya kadar alıcı bulabildiğini sözlerine ekledi.