Prof. Dr. Michael Samuel Vali Lekesiz’i Ziyaret Etti

Güney Afrikalı akademisyen Prof. Dr. Michael Samuel, Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği (AKADİM) Başkanı İsa Aydın eşliğinde Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
Prof. Dr. Michael Samuel Vali Lekesiz’i Ziyaret Etti
28 Mart 2013 Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşen ziyarette konuşan Prof. Dr.Samuel, kabulden dolayı teşekkür ederek, sevgi, barış ve hoşgörü ili Hatay’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.Prof. Dr. Samuel, farklı ülkelerde eğitim üzerine faaliyetlerde bulunduğunu, dil, kültür, eğitim, tarih gibi alanlarda doktora ve master gibi programları yürüttüğünü ifade ederek, İngiliz Milletler Topluluğu Eğitim Ortaklığı Zirvesi’nde ‘Eğitimde Yeni Anlayışlar’ konusunda Türk okullarını anlatan sunumlar yaptığını ve 54 ülkenin Milli Eğitim Bakanlarına hizmet hareketini anlattığını dile getirdi.
 
Dil ve ırkın değil, insan olmanın önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr.Samuel, öğrenciler aracılığı ile farklı dil ve kültürleri ülkelerine davet ederek, gelmelerinden mutluluk duyacağını ifade etti. Vali Lekesiz de, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, konuğuna ilimiz hakkında bilgi verdi. Hatay’ın geçmişte ve bugün farklı dil, kültür ve medeniyetlerin birlikte yaşadığı, dünyada ve Türkiye’de ayrı bir yeri olan önemli bir il olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Sizin ve bizim sesimiz aynı duyguları ifade ediyor. Bu güzel ve anlamlı çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.’ diye konuştu. Vali Lekesiz ziyaretin anısına konuğuna ilimize özgü ipekten yapılmış bir tablo hediye etti.