REYHANLI BARAJI BÖLGEYE HAYAT VERECEK

HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''REYHANLI BARAJI TAMAMLANARAK HİZMETE GİRMESİYLE BÖLGEYE HAYAT VERECEK''

REYHANLI BARAJI BÖLGEYE HAYAT VERECEK
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı Barajının tamamlanarak hizmete girmesiyle bölgeye hayat vereceğini söyledi.
     Lekesiz, önümüzdeki günlerde temeli atılacak Reyhanlı Barajı alanında düzenlediği basın toplantısında, barajın tamamlanmasıyla bölgede 600 bin dekarın sulanabileceğini söyledi.
     Geri kalan 600 bin dekarlık alanın ise Tahtaköprü ve yeraltı su kaynakları yoluyla sulanmaya devam edileceğini ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Reyhanlı Barajı tamamlanarak, hizmete girmesiyle bölgeye hayat verecek. Çiftçinin sulama sorunu kalmayacak. Ürün ekiminde sıkıntı yaşamayacak. Özellikle Amik Ovası için bir bayram günü olacak. Mecnun'un Leyla'sına kavuştuğu gün gibi. Karasu ve Afrin derelerinden cazibe yolu ile Asi Nehri'nden ise pompaj sistemiyle beslenecek olan Reyhanlı Barajı'nın gövde yüksekliği 30 metre olacak. 112 milyar TL'ye ihale edilen barajın 2010 yılı ödeneği 20 milyon TL. İnşaatın bitim tarihi ise 2015 yılı olarak planlanıyor.''
     Devlet Su İşleri Bölge Müdürü (DSİ) NUman Doğan Gündüz de şu an için 25 adet aracın çalışmalara başladığı baraj alanında, bayramdan hemen sonra araç sayısının iki katı çalışmalara eşlik edeceğini belirtti.
     Tam dolu olarak 480 milyon metreküp su depolayabilecek olan barajın normal depolama miktarının ise 460 milyon metreküp olacağını ifade eden Gündüz, ''Reyhanlı Barajının bölgenin önemli bir sulama ihtiyacını karşılayacak. Yapımı için her türlü fedakarlık sağlandı'' dedi.
     Bilgilendirme toplantısına AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek, teknik elamanlar çiftiler ve vatandaşlar katıldı.