Reyhanlı’ya kitaplı anma

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:verdana; font-size:12px">Onlar, Reyhanlı&rsquo;da bundan iki yıl &ouml;nce meydana gelen Cumhuriyet tarihinin en b&uuml;y&uuml;k ter&ouml;r saldırısının ardından olay yerine ilk ulaşanlar arasındaydı.</span>
Reyhanlı’ya kitaplı anma

 Saldırıya hedef olan savunmasız kurbanların birçoğu daha son nefesini bile vermemişti. 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında olay yerine ulaşan yerel gazeteciler, bir yandan olayın şokunu yaşarken bir yandan da tarihe tanıklık etmek, olayı belgelemek adına durmadan fotoğraf makinesinin deklanşörüne basıyordu.Gazeteci Akın Bodur ile Gazeteci Erhan Palabıyık, daha ilk andan itibaren yaşananları kare kare belgeledi.Korkunç saldırının üzerinden iki yıl geçmesine ragmen asıl sorumluların bulunamaması, olayla ilgili kamera kayıtlarının hala mahkemeye verilmemesi kurbanların yakınlarının acısını daha da artırdı. Olayın üzerindeki sis perdesi daha da kalınlaştı.İlk günden itibaren olayın peşini bırakmayan yerel gazeteciler Akın Bodur ile Erhan Palabıyık, binlerce kareden oluşan belge fotoğraflardan yola çıkarak Reyhanlı saldırısının fotoğraf albümünü hazırladı. ‘Sessiz Çığlık’ isimli fotoğraf kitabına dönüşen çalışma, Reyhanlı saldırısının ikinci yıldönümünde piyasaya çıktı.Öteki Adam Yayınları’ndan çıkan belgesel kitapta 64 belge fotoğraf yeralıyor. Binlerce kareden oluşan arşivde daha pek çok kare yayınlanmayı haketse de gazetecilerin o kareleri yayınlamaya vicdanları elvermedi. Gazeteci – Yazar Akın Bodur’un kaleme aldığı, Suriye Savaşı ile ilgili çıkan ilk belgesel kitap olan “Arada Kalanlar”da Reyhanlı’da bulunan MOBESE kameralarına dikkat çekilmiş, kentteki 72 kameranın görüntüsünün sır olduğu yazılmıştı.  Bodur’un Hatay-Suriye hattındaki tanıklıklarından yola çıkarak kaleme aldığı kitabında saldırı öncesi yaşanan sıradışı gelişmeler görgü tanıklarının ifadesiyle anlatılmıştı.O tanıklardan biri patlama öncesinde gördüklerini şöyle anlatıyordu:"Patlamadan 5 dakika önce de birkaç araçlık konvoy kente gelip tur attı. İkinci patlamanın olduğu meydana yakın bir yerde durdu ve arabanın içinden çıkan beyaz ceketli biri, telefonla konuşurken dakikalarca kahkaha atarak güldü, el salladı, öpücük attı ve gitti... El sallayan kişi sanki vedalaştı ve 'Biz gidiyoruz' demek istedi... Ve o gittikten birkaç dakika sonra patlamalar oldu."Bu arada, Gazeteci – Yazar Akın Bodur, daha önce kaleme aldığı Doğan Kitap’tan çıkan “Dört İdam, Bir Tanık” isimli kitabıyla 30 yıl sonra 12 Eylül karanlığına güçlü, sarsıcı ve etkili bir ışık tutmuştu.

Reyhanlı’ya kitaplı anma haberi 11 Mayıs 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  1475 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle