SAADET HEYETİ YURDA DÖNDÜ

Tahrir devrimi sonrası hassas ve olağanüstü bir süreçten geçen Mısır’ı ziyaret eden Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ve beraberindeki heyet, Müslüman Kardeşler Genel Başkanı Muhammed Bedii, iktidardaki adalet ve Hürriyet Partisi Genel Başkanı Kettani, Hasan El Benna’nın oğlu Seyfulislam Benna görüşmelerinin ardından, son olarak Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Isam Haddad ile bir araya geldi.
SAADET HEYETİ YURDA DÖNDÜ
Cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleşen görüşmede Haddad; Mısır’ın bu yeni süreçte Türkiye’nin tecrübelerine büyük ihtiyaç  duyduğunu vurguladı. Haddad; “Mısır ve Türkiye başta İslam coğrafyası olmak üzere dünyayı aydınlatacak bir ışığa sahiptir. Ziyaretiniz bu hassas süreçte bizim için büyük moral kaynağı oldu” dedi. 1996 yılında Milli Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan ile bir araya geldiklerini ve kendisinin ekonomik ve siyasi tecrübesinden istifade ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haddad; “Üstad Erbakan o zaman başbakandı. Kendisi o görüşmede Türkiye ile Mısır’ın güçlerini birleştirmesi gerektiğini vurgulamıştı. Şu cümlesini çok iyi hatırlıyorum, ‘bizim hedefimiz iki ülke arasındaki ticari  ilişkiyi kısa sürede en az 10 kat arttırmaktır’ demişti. Gerçektende kısa sürede Türkiye ile Mısır arasındaki ekonomik ilişkiler çok hızlı bir şekilde büyüdü. Erbakan’ın hedefleri ve idealleri bizimde hedef ve ideallerimizdir. Bu ilişkiyi güçlendirmek, Erbakan’ın hedeflerini gerçekleştirmek  için var gücümüzle çalışmalıyız. Çünkü gerçekten Türkiye ve Mısır gerek tarihi kökleri, gerekse taşıdığı potansiyeliyle sadece coğrafyamızı değil, bütün insanlığı aydınlatacak bir ışığa sahiptir. Mısır olarak önemli bir dönüşüm yaşadık.
 
Bir devrim gerçekleşti. Elbette hassas bir sürecin içindeyiz. Biz sayın Erbakan’ın yolunu takip  eden bir hareket olarak sizlerin sahip olduğu tecrübeye bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu hassas süreçte bize aktaracağınız tecrübeler bizim için büyük önem arzediyor” diye konuştu. Görüşmede Mısır’ın, D-8 oluşumunun kurucu ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak ise ; “Ziyaretimizin amacı Milli Görüş’ün tecrübelerini siz kardeşlerimize aktarmaktır. Çünkü  Karşılıklı olarak siyasi, ekonomik, kültürel tecrübelerimizi paylaştığımız ölçüde bu hassas sürecin çok daha kolay ve çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşeceğine  inanıyoruz” dedi. Batı merkezli sömürgeci anlayışın insanlığa huzur getiremeyeceğinin son 300 yıllık süreçte acı tecrübelerle anlaşıldığını vurgulayan Kamalak; “İnsanlık yeni  bir medeniyete muhtaçtır. Bunun reçetesi de İslamdır. Adil bir dünyanın kurulmasının ilk şartı, Müslümanlarının güçlerini birleştirmesidir. Merhum Erbakan D-8 oluşumunu bunun için kurmuştur. D-8’lerin iki önemli ülkesi olarak Türkiye ve Mısır yeni bir dünyanın kurulmasına öncülük edebilir” diye konuştu.  Cumhurbaşkanlığı sarayındaki görüşmede, Saadet Partisi heyeti; Cumhurbaşkanlığı yetkililerine, ağır sanayi hamlesi, havuz sistemi, denk bütçe, ekonomik ve sosyal hamleler konusunda Milli Görüş hareketinin somut tecrübe ve önerileriyle ilgili bir  brifing verdi. Genel Başkan Yardımcıları Temel Karamollaoğlu, Hasan Bitmez ve GİK üyesi Necmettin Çalışkan’ın kendisine eşlik  ettiği Kamalak, Mısır ziyareti sırasında Kahire Ezher Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrencilerle de bir araya geldi. Öğrencilerin yoğun ilgisine muhatap olan Kamalak, daha sonra istiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Mısır Hicreti sırasında sürekli gittiği kahvehaneye geçerek burada Akif’in hatırasını yad etti. Türkiye’nin Mısır Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’da, heyete bir yemek verdi. Büyükelçi Botsalı  Kamalak ve beraberindekilere Türkiye-Mısır ilişkileri ve Mısır’ın içinde  bulunduğu durum ile ilgili bilgilendirmede bulundu. 4 gün süren Mısır temaslarını tamamlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak ve beraberindeki heyet Türkiye’ye dönüş yaptı.

 

SAADET HEYETİ YURDA DÖNDÜ haberi 11 Mart 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  65285 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle