SAADET LİDERİ KAMALAK'IN REYHANLI ZİYARETİ?

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, beraberindeki heyetle Reyhanlı ilçesindeki patlamaların yaşandığı yerlerde incelemelerde bulundu acılı aileleri ziyaret ederek başsağlığı diledi.

SAADET LİDERİ KAMALAK'IN REYHANLI ZİYARETİ?
Beraberinde Genel Başkan Yardımcıları Birol Aydın, Yaşar Canbay, Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Aydın, Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan ile birlikte önce belediye binasına gelen Kamalak, daha sonra ikinci patlamanın yaşandığı postane önüne geçti. Buradaki incelemesini de tamamlayan Kamalak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Reyhanlı halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Kamalak, şöyle konuştu:“Saldırı için Reyhanlı’nın seçilmiş olması da düşündürücüdür. Bu yörenin insanının sağlam bir ruh yapısına sahip olması, kanaatimizce teröristler bakımından önemli bir gerekçedir. Giden gelmiyor ama daha büyük olaylara meydan vermemek tahriklere kapılmamak gerekli diye düşünüyorum. Çünkü fitne katilden beterdir. Allah'tan korkmayan terörist kişiler, burada masum insanların canına kıyabiliyor. Reyhanlılı kardeşlerime, Hataylılara sabır diliyorum.” “Gün, gönülden dayanışma, psikolojide dayanışma günüdür. Tabi ki Reyhanlılı kardeşlerimizin yardımsever düşünceleri, belki buranın seçilmiş olmasında bir etken olabilir. Ama iyiliğin karşılığı kötülük olmamalıydı, katliam olmamalıydı.  “Acımız büyük, şehit kardeşlerimize Allah rahmet diliyor, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Vefat edenlerin yakınlarına da sabrı cemil niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağolsun. Allah yüce milletimize böyle bir felaket bir daha göstermesin.” dedi. Saldırının Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi gerçekleştirilmesine ilişkin bir soruya ise Kamalak, “Elimizde istihbari bir bilgiler yok ama yüreğimizde acılar var” dedi.Burada medyaya sansür konuldu bu uygun bir durum değildi. Çünkü aziz milletimiz, gerçekleri olduğu gibi öğrenmeliydi” diye konuştu.Daha sonra Hatay’da bazı ziyaretler gerçekleştiren Kamalak son olarak Saadet Partisi Hatay İl binasında basın toplantısı düzenledi.
 
Kamalak, patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının artmasından korktuklarını aktararak, hükümeti ölü sayısını doğru açıklamamakla suçladı. Hükümetin patlamadan sonra halkı doğru bilgilendirme konusunda yetersiz kaldığını belirterek “Bugün görüştüğümüz Reyhanlı halkı ölü sayısı ve kayıplar konusunda eksik rakamlar belirtildiğini söylüyor. Biz Reyhanlı’da bulunurken de bir kardeşimizin daha cenazesine ulaşıldı. Bunun yanı sıra 6 kişinin de hala kayıp olduğu belirtiliyor. Ayrıca gün içinde hastanede tedavi altında olan iki kardeşimiz daha şehit oldu. Biz bu sayının 60’ı geçmesinden endişe ediyoruz.” dedi. Kamalak, saldırıyı gerçekleştirenlerin asla masum olamayacağını dile getirerek, faillerin bir an önce bulunması gerektiğini kaydetti. Kamalak, Reyhanlı halkını da sağduyuya davet etti. Başta Reyhanlı olmak üzere tüm Hatay için taziyetlerini arz ettiğini kaydeden Kamalak, böylesine menfur bir saldırının cumhuriyet tarihinde ilk defa cereyan ettiğini hatırlattı ve olayların asla tahriklere sebep olmaması gerektiğini vurguladı. “Hayırsever damarlarımızı törpülememelidir. Bu güzel ilimizin, özellikle de Reyhanlı ilçemizin temiz insanları, yüreği pırıl pırıl siz değerli kardeşlerimiz yine hayırla yarışmalıdır bir kısım insanlara karşı husumet duygularının körüklenmemesini ve Hatay'a sığınan Suriyeli mültecilere karşı tavır konulmaması gerektiğini ifade etti.son olarak genel terör konusuna da değinen Kamalak terör olayının milletin her kesimini ilgilendiren bir sorun ve problem olduğunu belirterek, problemin ele alınması gereken mekânın da Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu kaydetti. Hükümetin çözüm sürecinde yanlış politikalar izlediğini iddia eden Kamalak, "Biz dedik ki bütün bunlara rağmen mademki kan, gözyaşı duracak Saadet Partisi olarak görüşmeler yanlış zeminde, yanlış kişilerle de yapılıyorsa da bu faaliyeti destekliyoruz. Ancak endişelerimiz var. Bu sebeple, tedbiri, temkini ve teyakkuzu elden bırakmamak lazım dedik. Yazık ki zaman bizim endişelerimizi haklı çıkardı. Daha önce defalarca haklı çıktığımız gibi" diye konuştu.Kamalak, Milli Görüş iktidara gelmeden terörün durmayacağını, Ortadoğu'da barışın sağlanamayacağını ve Türkiye'ye de huzurun gelmeyeceğini sözlerine ekledi.